Antik dönemde Anadolu'da müzik ve müzik aletleri
Music and musical instruments in Anatolia in antiquity
- Tez No: 211555
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAHAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez çalımasında, Antik dönemde Anadolu'da yaamı birçok medeniyetlerin müzikalkültürü ve müzik aletlerinin incelemesi yapılmıtır. lk bata müziin tanımı yapılmı,müziin insan ve toplumlar üzerindeki etkisinden söz edilmitir. Müzik kelimesinin kökeninedeinilmi ve müziin douu hakkında ileri sürülen varsayımlar ile bu görülere katılmayankiilerin eletirilerine yer verilmitir. Müziin, antik dönemde ilevinden söz edilmi vemüziin hangi amaçlar için kullanıldıına deinilmitir. Ayrıca, ilkel müzik aletlerinin nasılortaya çıktıı, hangi maddelerden, ne tür enstrümanlar yapıldıı, hakkında da bilgilerverilmitir.Daha sonra antik dönemde Anadolu'nun çevre kültürlerindeki müzik hayatı genel birekilde deerlendirilmitir. Mezopotamya, Mısır ve Hellen uygarlıklarının müzik hayatı vekullandıkları müzik aletleri irdelenmitir. Mezopotamya uygarlıklarından Sümerler'in,Babilliler'in ve Asurlular'ın müzik ve müzik aletleri hakkında genel bilgiler verilmi veSümer mitolojisinden de faydalanılmıtır. Mezopotamya, Mısır ve Hellen uygarlıklarınınkullandıkları müzik aletlerinin ortaya çıkıları, kullanma ekilleri, dinsel ve günlük yaamdakirolleri arkeolojik ve yazılı belgeler ııında açıklanmaya çalıılmıtır.Antik dönemde Anadolu'da müzik ve müzik aletleri hakkında bilgi verilmeye çalıılmıve konu tarih öncesi dönem ve tarihi dönem olmak üzere iki zaman zarfına ayrılmıtır. Tarihöncesi dönem müzii ve müzik aletleri, Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik ve lk Tunç çaı olmaküzere sınıflandırılarak anlatılmaya çalıılmıtır. Tarihi dönemlerde ise, Assur TicaretKolonileri Çaı'ndan balayarak Hititler, Frigler, Urartular, Lidyalılar, Likyalılar, Hellenlerve Romalılar'ın müzikal kültürü ve kullandıkları müzik aletleri yazılı ve görsel belgeler ıııaltında incelenmitir.
Özet (Çeviri)
The present thesis studied musical culture and musical instruments of variouscivilizations that lived in Anatolia during antiquity. First, a definition of music was given andthe effect of music on humans and communities was explained. The roots of the word musicwere analyzed and assumptions proposed concerning the birth of music and criticisms thatdisagreed with these assumptions were cited. The function of music in antiquity wasexplained and to what purposes music was used was mentioned. Moreover, information wasprovided on how primitive musical instruments first appeared, and what musical instrumentswere made from what materials.Then, a general overview was given of musical life in neighboring cultures aroundAnatolia in antiquity. Musical life in Mesopotamian, Egyptian and Hellenic civilizations andthe musical instruments they used were studied. General information was provided on musicand musical instruments of some Mesopotamian cultures such as the Sumerians, Babyloniansand Assyrians and some avail was made use of Sumerian mythology. The emergence ofmusical instruments used by Mesopotamian, Egyptian and Hellenic civilizations, the way theywee used, and their roles in daily life were investigated in light of archaeological and writtendocuments.An attempt was made to give information about music and musical instruments inAnatolia in antiquity and the subject was studied in two different periods, namely pre-historicand historic periods. Music and musical instruments belonging to pre-historic era wereinvestigated in Paleolithic, Neolithic, Chalcolithic and First Bronze Ages. In historic periods,on the other hand, musical culture and instruments were examined in light of written andvisual documents beginning with Assyrian Trade Colonies through Hittites, Phrygians,Urartians, Lydians, Lykians, Hellens and Romans.