Yuriy Pavloviç Kazakov ve onun öykü sanatının incelenmesi
Yuriy Pavlovich Kazakov and study of his art of story
- Tez No: 211563
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET HACIZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
XX. yy. Rus edebiyatı çagdas hikâye yazarlarından birisi olan Yuriy Pavloviç Kazakov ile ilgili yurt dısında çesitli arastırmalar yapılmıs, makaleler ve tezler yayınlanmıstır. Tez çalısmamız, basta Rus edebiyatı olmak üzere dünya edebiyatında da tanınmaya baslanan bu yazar ile ilgili Türkiye'de yapılan ilk çalısma olma özelligini göstermektedir. Yazar, edebi eserlerini 20. yüzyılın ?Don Çözülmesi? döneminde ortaya koymustur. Özellikle lirik tarzda yazdıgı köy nesrine ve genç nesrine yakınlık tasıyan hikâyeleriyle ve bu hikâyelerinde kullandıgı sade, melodik diliyle elestirmenlerin dikkatini çekmektedir. Bundan baska ?Kuzey Günlügü? adını verdigi deneme yazıları da önemlidir. Aslında, Rusya'nın Kuzey'i, yazarın hayatında en önemli yeri kaplamaktadır, çünkü eserlerinde en çok bu mekânı islemistir. Tezimiz içerisinde XX. yy. Rus edebiyatı genel durumuna bakılıp bu dönemin yazarlarından birisi olan Yuriy Pavloviç Kazakov tanıtılacak ve onun, mümkün oldugunca çok eseri incelenerek yaratıcılıgı hakkında bilgiler verilecektir. Ayrıca, yazarla ilgili örnek teskil etmesi için bir hikâyesi de Türkçeye çevrilerek sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Several researches were conducted; articles and thesis were published regarding Yuriy Pavlovich Kazakov who is one of modern story author of XX century Russian literature. Our thesis study holds the distinction of being the first one in Turkey regarding this author who began to be known mainly in Russian literature and the world literature. Author introduced his literary works during the ?thawing? period of 20th century. He draws attention of reviewers especially with his stories bearing closeness to the village prose and young prose he wrote in lyrical style and with simple, melody language he used in these stories. Moreover, his assays titled ?North Journal? are also important. In fact, North of Russia comprises an important place in the life of author, because he mostly treated this place in his works. In our thesis, general situation of XX century Russian literature shall be examined and Yuriv Pavlovich Kazakov who is one of the authors of this time will be introduced and also information will be given about his creativity by studying his works as much as possible. And also, one of his stories will be translated into Turkish in order to constitute samples related to author.