Hz. Muhammed'in eğitim faaliyetleri
Prophet Muhammed?s pedagogical activities
  1. Tez No: 211562
  2. Yazar: DİLBER KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hz. Muhammed, Allah tarafından gönderilen en son peygamberdir. O'nun görevi insanlara İslâm'ı anlatmak ve öğretmektir. Kırk yaşında Mekke'deyken başlayan bu kutlu görev 23 yıl boyunca devam etmiştir. Bu süre içinde her zaman etrafındaki cahil insanları eğitmek için çabalamıştır. Hz. Muhammed Peygamberliğinin ilk 13 yılını Mekke'de geçirmiştir. Burada öncelikle güvendiği kişilere İslâm'ı tebliğ etmiş, sonra tüm şehir halkını bu dine davet etmiştir. Mekkeli müşrikler bu yeni dine tepki göstermişlerdir. Mekkelilerin baskıları artınca Hz. Muhammed ve Müslümanlar Medine'ye hicret etmişlerdir. Müslümanlar Medine'de, rahatça İslâm'ı yaşama ve yayma imkânı bulmuşlardır. İslâm'ı öğrenmek ve öğretmek için her türlü çabayı sarf etmişlerdir. Medine'de müşrik Arapların yanı sıra Yahudi ve Hıristiyanlarla da sosyal ilişkiler içerisinde bulunmuşlardır. İslâm evrensel bir din olduğu için olabildiğince çok kişiye ulaşmak için çabalamışlardır. Hz. Muhammed peygamberliği boyunca insanlara İslâm'ı anlatmıştır. Ve daima onları eğitmek için uğraşmıştır. O'nun insanları ve toplumu eğitirken kullandığı metotları öğrenmeye hepimizin ihtiyacı vardır. Genel olarak çalışmanın içeriğinde bu konu işlenmiş, Hz. Muhammed'in eğitimci yönü ve eğitim ilkeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Muhammed (peace be upon him) is the last Prophet sent by Allah. His duty was to narrate and teach Islam to the people. The blessed duty started when he was forty years old and continued along with twenty three years. The Blessed Prophet had constantly struggled to educate the people around him. Muhammed (peace be upon him) spent his the first thirteen years of his Prophecy in Mecca. He firstly notified Islam to the people whom he trusted. Then, he invited all city habitants to Islam. Majority of Mecca habitants refused that new religion. When the people in Mecca increased their pressures on the Prophet and his believers, they had to migrate to Medina (Yesrib). Muslims found opportunity to live and promote Islam to the others in Medina. They struggled to learn and teach Islam with their endless efforts. The Muslims in Medina were in a good contact with not only non Muslim Arabs but also with the Jewish and Christian people in the city. Since Islam is a universal religion they tried to reach to more people. Muhammed (peace be upon him) constantly described and promoted Islam to the people during his Prophecy. He tried to educate them. We all need to learn and follow the methods he used while he was educating the community. In this study, we tried to hand this subject and to study pedagogical aspect of the Prophet and his pedagogical principles in general