Petrol fiyatlarındaki değişimlerin İMKB-100 endeksi üzerine etkisi
Effect of petroleum prices on IMKB-100 index
- Tez No: 211564
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN OKKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde petrol, ülkelerin dıs ticaretlerini olumlu veya olumsuz yönde etkileyen etkin bir ekonomik güce sahiptir. Bu etkinin yakın gelecekte de devam edecegi ve petrolün stratejik önemini uzun yıllar koruyacagı düsünülmektedir. Petrolün önemi, bir enerji kaynagı olmasının yanında, binlerce ürünün hammadde ve katkı maddesini olusturmaktan ileri gelmektedir. Bu ekonomik gücün, özellikle petrol fiyatlarındaki bu yüksek ve dalgalı dönemde, ülkemiz açısından olumlu ve olumsuz yönden etkilerinin incelenmesi önemlidir. Bu çalısmada uluslar arası petrol fiyatlarındaki degisimlerin ve MKB-100 endeksine etki eden degisik 7 degiskenin MKB-100 endeksi üzerine etkisi panel veri yöntemi kullanılarak incelenmistir. Sonuçlarımız, ele aldıgımız degiskenler içinde uluslar arası petrol fiyatlarındaki degisimlerin MKB-100 endeksi üzerinde etkili oldugunu ancak bu etkinin tek basına endeksin yönünü etkilemedigini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, petroleum has an effective economic power on the positive or negative effect on the foreign trade of countries. We think that this effect will be continue in the future and petroleum?s strategic meaning will be protect several years. Petroleum?s importance is be derived from the being of thousands product?s raw materials and additives. In this time, this economic power?s positive or negative effects on our country have to analyze. In this work, we analyze that the effects of international petroleum pricez on the MKB- 100 index with the other seven parameters. Our results show us that the international petroleum prices have an effect on the MKB-100 index but this effect is not a strong effect that can change the MKB-100 index alone.