1995-2005 yılları arasında Türkiye-Ermenistan ilişkileri
Turkish-Armenian relationship between years 1995-2005
- Tez No: 211573
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN AYIŞIĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
SSCB'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan bağımsız Ermenistan Cumhuriyeti'nin Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkileri, Osmanlı Devleti-Ermeni ilişkileri arasında yaşanan üzücü olaylardan dolayı oldukça sancılı bir zemin üzerine inşa edilmiştir. Ermenistan Cumhuriyeti 1991'de bağımsızlığını ilan ettiğinde bu devleti ilk tanıyanlardan biri de Türkiye Cumhuriyeti olmuştur. Ancak aynı dönemlerde Ermenistan'ın Karabağ ile Azerbaycan topraklarının %20'sini işgal etmesi ilişkilerin kesilmesine sınır kapılarının kapanmasına neden olmuştur. Tez 1995-2005 yılları arasında Türkiye-Ermenistan arasında yaşanan ilişkileri ele almaktadır. Komşu iki devletin izledikleri dış politika tüm yönleriyle incelenmiştir. Türkiye-Ermenistan ilişkilerini etkileyen unsur tarihi sorunlardır. Ermeniler her fırsatta soykırım iddialarını uluslararası platformlara getirmeye çalışmakta ve bu şekilde Türkiye'nin suçlanmasını arzulamaktadırlar. Türkiye'ye göre,Ermenistan'ın sözde soykırımın varlığını kabul ettirmeye dönük politikası bu devletin düşmanca tavrını ortaya koymakta,Türkiye'nin Doğu Anadolu topraklarına yönelik toprak talepleri ise Ermenistan'ın toprak bütünlüğüne saygı duymayan bir devlet olduğunu göstermektedir. Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde ?sorun? olarak kabul edilen her madde sonuçları itibariyle Ermenistan'ın dış politikasının bir parçasını oluşturmaktadır. Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini de etkileyen sorunlarda Ermenistan sürekli uzlaşmaz tutum sergilemektedir. iv Tez, uluslararası ilişkiler ve dış politikada ulusal çıkar ve güç ilişkilerini temel alan teoriler esasında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Relations of independent Armenian Republic founded after dispersion of USSR, with Turkish Republic is constructed on a comparatively painful basis due unfortunate events confronted among relations of Armenians with the Ottoman State. Turkish Republic was one of the first to recognize Armenian Republic when it declared its independence on 1991. However, Armenia occupying Karabagh and 20 % or Azerbaijan territory has resulted with discontinuance of relations and closure of boundary entry gates. The Thesis deals with relations encountered between years 1995-2005 between Turkey and Armenia. Foreign Policies two neighboring states followed up have been examined under all aspects. Historical events do affect Turkish-Armenian relationships. Armenians try to carry genocide claims to international platforms on all occasions and consequently wish Turkey be accused. From Turkey?s stand point, Armenian policy oriented to the acceptance of so-called genocide claim reflects this state?s hostile attitude and Armenia?s claims put forward towards Turkish East Anatolian territory points out this state?s disrespectful conduct in terms of territorial integrity. Any article approved as a ?problem? in Turkish-Armenian relationships constitutes as a result a part of Armenian foreign policy. Armenia always presents an uncompromising behavior in these problems affecting in fact Turkey?s EC relations. v The Thesis has been handled in terms of theories based on national interests and power relations in foreign policies and international relationships.