Türkiye'de savunma harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi
The relationship between defence expenditures and economic growth in Turkey
- Tez No: 211572
- Danışmanlar: PROF.DR. KERİM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Econometrics, Economics, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalısmanın amacı, Türkiye'de savunma harcamaları ve ekonomik büyüme iliskisini ortaya koyarak Askeri Keynesci Yaklasım Teorisi veya Neoklasik Yaklasım Teorisi'nden hangisinin geçerli olduğunu belirlemektir. Çalısma üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde, genel olarak savunma harcamaları kavramı ile dünyada ve Türkiye'de savunma harcamalarının boyutları üzerinde durulmustur. ?kinci bölümde, savunma harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkilerine dair görüsler ve teoriler anlatılmıstır. Ayrıca bu konuda daha önce yapılan çalısmalar genis bir literatür halinde sunulmustur. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise, Türkiye'de savunma harcamaları ekonomik büyüme iliskisi ampirik olarak test edilmistir. Johansen ve Pesaran esbütünlesme testlerine göre seriler esbütünlesik çıkmıstır. Yani uzun dönemde birlikte hareket etmektedirler. Ayrıca Johansen testine göre, seriler arasında uzun dönemde negatif bir iliski vardır. Hata düzeltme modeli ve Toda Yamamoto nedensellik testlerine göre de seriler arasındaki nedenselliğin yönü savunma harcamalarından ekonomik büyümeye doğru bulunmustur
Özet (Çeviri)
This study aims to determine whether The Military Keynesianism or Neoclassical Approach is relevant for Turkey by using the relationship between defense expenditures and economic growth. The study consists of three sections. The first section is mainly about defense expenditure concept in general and the scale of defense expenditures in the world and in Turkey. In the second section, opinions and theories about the effect of defense expenditures on economic growth were expressed. Also the past works in this field were presented with an extensive literature. Finally, in the third and last section, the relationship between defense expenditures and economic growth in Turkey was empirically tested. According to Johansen and Pesaran co-integration tests, the series were co-integrated. In other words, they act together in the long run. Also, according to Johansen test there is a negative relationship between the variables in the long run. According to error correction model and Toda Yamamoto causality tests, the direction of causality between the series was towards economic growth from defense expenditures.