İlköğretim ıı. kademede öğrencilerin uzamsal yeteneklerinin incelenmesi
Investigation of 6, 7 and 8 grade students' spatial ability
- Tez No: 211584
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SÜHA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim II. kademe öğrencilerinin uzamsal yetenekleri ile cinsiyetleri, matematik başarıları, kullandıkları elleri, okulöncesi eğitimleri, erken oyuncak (lego) tecrübeleri, müziğe ilgileri ve bilgisayar oyunu oynama sıklıkları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırma, İzmir ili metropol ilçelerinde bulunan ilköğretim okullarından tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilen 9 ilköğretim okulunun 1036 II. kademe öğrencisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma betimsel bir çalışmadır. Araştırma için iki ölçme aracı; MGMP Uzamsal Yetenek ve El Kullanım Testleri kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizinde frekans, ortalama, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında ilköğretim II. kademe öğrencilerinin uzamsal yeteneklerinin oldukça düşük seviyede olduğu görülmüştür. Öğrencilerin uzamsal yetenekleri ile cinsiyetleri ve uzamsal yetenekleri ile kullandıkları el arasında tutarlı ilişkiler bulunmamıştır. Uzamsal yetenekle matematik başarısı arasında, genel olarak orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki; uzamsal yeteneğin alt bileşenleri olan uzamsal görselleştirme ve uzamsal ilişkiler arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Okul öncesi eğitimi alanlar, almayanlara göre ve lego oyuncağı tecrübesi olanlar olmayanlara göre uzamsal yetenek testinden daha başarılı olmuşlardır. Ayrıca, öğrencilerin müziğe olan ilgileri ve bilgisayar oyunu oynama sıklıkları arttıkça uzamsal yetenek testindeki başarılarının da arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate relationship between primary 6, 7 and 8 grade students? spatial abilities and their gender, mathematics achievement, hand preference, early childhood education, childhood lego experiences, relevance to music and density of playing computer games. This study was conducted in İzmir with 1036 6,7 and 8 grade students of 9 primary schools which were determined by the method of stratified sampling. This research is a descriptive study. To collect data two measuring instruments ; MGMP Spatial Ability and Hand Preference tests were utilized. In order to analyze the obtained data, frequencies, mean, t-test, one way analysis of variance (ANOVA) and Pearson product moment correlation were used. The results indicated that spatial abilities of primary 6, 7 and 8. grade students were low level and coherent relationships between spatial ability and sex, and spatial ability and hand preference couldn?t been found. Generally, there was a significant positive relationship between spatial ability and mathematics achievement; and there was a significant positive relationship between two components of spatial ability, spatial visualization and spatial relations. The students who had early childhood education and the students who had childhood lego experiences more performed in spatial ability test than who had not early childhood education and childhood lego experiences. Additionally, it was observed that when students? relevance to music and frequency of playing computer games increased, their performance in spatial ability test became plentiful.