İlköğretim matematik öğretmenliği öğrencilerinin işbirlikli öğrenme yöntemi ile geometri dersine ilişkin erişi düzeylerinin belirlenmesi
To Set Access Level of Geometry Lesson With Cooperative Learning at Primary Maths Schoolteaching Students
- Tez No: 211585
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SÜHA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sınıf ortamında ögrenme-ögretme sürecini daha etkili kılma bakımından ögretmen ve ögrenci arasındaki etkilesim kadar,ögrencilerin kendi aralarındaki etkilesim de önemlidir.Bu etkilesimin yapılandırılma biçimi,ögrencilerin ögrenme düzeylerini,ögretmene ve okula karsı tutumlarını;birbirleri hakkındaki düsüncelerini ve özsaygılarını önemli ölçüde etkileyebilmektedir. sbirligine dayalı ögrenme, ögrenenlerin ortak ögrenme hedeflerini gerçeklestirmek için küçük gruplar halinde birlikte çalıstıgı ve isbirlikli basarıları için ödüllendirildikleri ögretimsel süreçleri betimlemek için kullanılan bir kavramdır. Geometri içinde yasadıgımız evrendeki cisimlerin biçimlerini,büyüklüklerini,bunların birbirleriyle olan iliskilerini sekillerden veya sayılardan yararlanarak inceleyen bir bilim dalıdır. Bu çalısmanın amacı ?sbirlikli Ögrenme Yönteminin lkögretim Matematik Bölümü Lisans Ögrencilerinin Geometri Erisi Düzeylerine Etkisi?ni incelemektir. Arastırma 2006-2007 egitim-ögretim yılında zmir Dokuz Eylül Üniversitesi lkögretim Matematik Bölümü birinci ve dördüncü sınıfta okuyan toplam 160 ögrenci üzerinde yürütülmüstür. Ölçme aracı olarak geometri basarı testi formları kullanılmıstır.Elde edilen veriler SPSS 11.5 programı yardımıyla analiz edilmistir.
Özet (Çeviri)
In the classroom atmosphered as much as the interaction between teacher and student it?s also important the interaction which is between student and student optimizing learningteaching process.How we form this interaction significantly affects student?s learning level their attitudes towards teacher and school,the thoughts about each other and their self-respect. Cooperative learning is a concept,in which students work together with small groups implement their collective aim,to be rewarded for cooperative achiavement and describe educational process. Geometry is a scale in which investigate the object?s form,size and the relations between them with exploit configurations and numbers. The aim of this study is to research ?The effect of cooperative learning on to geometry access level of bachelor degree students who study in primary maths education. The research has been carried out the first and fourth class student of zmir Dokuz Eylül University Primary Maths Department in 2006-2007 education term. As measurement scale,geometry achievement test have been used.The results have been analyzed with SPSS 11.5 program.