İlköğretim okulu müdürlerinin duygusal zeka ve öğretmenlerin iş doyum düzeyleri
Primary scholl principal's emotional intelligence and the job satisfaction level of teachers
- Tez No: 211596
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR N. TİMURCANDAY ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu arastırmanın amacı; ilköğretim okulu müdürlerinin duygusal zeka düzeylerini, yönettikleri okulda görev yapan öğretmenlerin is doyumu düzeylerini, ilköğretim okulu müdürlerinin duygusal zeka düzeyleri ile öğretmenlerin demografik özellikleri ve is doyumu düzeyleri arasındaki iliskiyi belirlemektir. Böylece bir yandan okul müdürlerinin seçilip atanmasında ve yetistirilmesinde yeni ölçütler önerilmek istenirken, bir yandan da ilköğretim okulu öğretmenlerinin motive edilmeleri için öneriler getirilmesini amaçlamaktadır. Arastırmanın örneklemini; 2005?2006 yılında ?zmir ili metropolünde bulunan Konak, Bornova, Gaziemir, Narlıdere, Balçova, Çiğli, Buca, Karsıyaka, Güzelbahçe olmak üzere toplam dokuz ilçenin ilköğretim okullarındaki 178 müdür ve 2050 öğretmen olusturmaktadır. Arastırma resmi devlet okullarında yapılmıs olup, okul müdürlerinin en az bir yıl okul müdürü olarak görev yapmıs bulunduğu okullarda, Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alınan izinlerle uygulanmıstır. Öğretmenlerin is doyumu düzeylerinin ölçülmesinde Paula E. Lester'in, Maslow ve Herzberg (1968)'i temel alarak gelistirdiği Öğretmen ?s Doyumu Envanteri (Teachers Job Satisfaction Questionnarie, TJSQ) kullanılmıstır. Müdürlerin duygusal zekasının ölçülmesinde ise Goleman (1995)'ın Duygusal Yeterlik Envanteri (Emotional Competence Inventory, ECI-2) kullanılmıstır. Öğretmenlerin demografik özellikleri ise Demografik Özellikler Soru Formu ile belirlenmistir. Analizlerde; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistiklerle birlikte t testi, tek yönlü varyans analizi, LSD ve F testi iliskinin istatistiki olarak önemli olup olmadığını anlamak için korelasyon ve potansiyel sapmalar için çoklu regresyon analizleri yapılmıstır. Elde edilen bulgulara göre; müdürler kendilerini ortalamanın çok üstünde değerlendirirken, öğretmenler onları ortalamanın üstünde değerlendirmislerdir. Okul müdürleri hizmet, iyimserlik, özgüven ve empati boyutlarında kendilerini yeterli görürken, öğretmenler de; onları aynı müdürlerde olduğu gibi, sırasıyla, en yüksek hizmet, iyimserlik, özgüven ve empati boyutlarında yeterli görmektedirler. Öğretmenler, müdürlerini örgütsel bilinç ve çatısma yönetiminde de ortalamanın üstünde görmüslerdir. Okul müdürü ile öğretmenin duygusal zeka is doyumu iliskisinde en yoğun etkilendikleri boyut esinleyici liderliktir. Öğretmenler en yüksek is doyumunu, denetim alt boyutunda müdürün esinleyici liderlik yeterliğinden sağlamaktadırlar. ?lköğretim okulu öğretmenleri, müdürlerinin duygusal zekasını (r = 0.57) esinleyici liderlik alt boyutunda (ß = 0.32) ortanın üstünde yeterli bulmakta ve orta düzeyde (R2 = 0.37) is doyumu sağlamaktadırlar. Toplam duygusal zeka ve is doyumu Çoklu Regresyon Analizlerinde ise, R2 = 0.26'lık is doyumu sonucunun ß= 0.51 duygusal zekadan kaynaklanmakta olduğu görülmektedir. Sonuç olarak, öğretmenler en yüksek is doyumunu denetim alt boyutunda müdürün esinleyici liderlik yeterliğinden sağlamaktadırlar. ?lköğretim okulu öğretmenleri, müdürlerinin duygusal zekasını ortanın üzerindeki düzeyde yeterli bulmakta ve orta düzeyde is doyumu sağlamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is firstly to determine the emotional intelligence of primary school principals; secondly the level of job satisfaction of teachers, and thirdly the relationship between the emotional intelligence of principals, and demographic properties and job satisfaction level of teachers. Hence, on the one hand, we propose new criteria in the education and appointment selection of principals and on the other hand, we put forward suggestions in motivation of primary school teachers. Exemplary of this dissertation research consists of 178 principals and 2050 primary school teachers working in the city of ?zmir and its nine boroughs such as Konak, Bornova, Gaziemir, Narlıdere, Balçova, Çiğli, Buca, Karsıyaka, Güzelbahçe in 2005-2006. The research had been done in public primary schools. The research had been applied by the permission of the Governor?s Office and the Ministry of Education to the primary schools having their principals working in those schools at least for a year. Paula E. Lester?s Teachers Job Satisfaction Questionnaire (TJSQ), which was developed upon Maslow and Herzberg (1968), was used in the measurement of primary school teachers? job satisfaction. Goleman?s (1995) Emotional Competence Inventory (ECI-2) was used in the measurement of emotional intelligence of principals. Demographic Properties Questionnaire, on the other hand, determined the demographic properties of primary school teachers. Data analysis got by the Inventory was done by SPSS 13 package programme. In the analysis along with descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation; t-test, one way ANOVA, LSD, and F tests were used. In order to understand whether the relation is statistically important multiple regression analysis had been done to determine correlation and potential deviation. According to the findings, while principals evaluate themselves far above average, primary school teachers evaluate them above average. While principals see their capacity adequate with respect to service, optimism, self-confidence, and empathy, teachers, in the same manner, see their principals adequate with respect to these properties. Teachers, on the other hand, see their principals? emotional competencies above average with respect to organizational consciousness and crisis management. The most affective factor in the relationship between emotional intelligence of principals and job satisfaction of teachers is inspirational leadership. Primary school teachers get the highest job satisfaction at supervision sub dimension of inspirational leadership adequacy of principals. Primary school teachers find their principals? emotional intelligence (r = 0.57) above average at the level of inspirational leadership (ß = 0.32) and get mediocre job satisfaction (R2 = 0.37). Total emotional intelligence and job satisfaction multiple regression analyses show that job satisfaction result is R2 = 0.26 and ß= 0.51 amount of job satisfaction comes from emotional intelligence. Hence, primary school teachers get the highest job satisfaction at supervision sub dimension from emotional intelligence of principals. Teachers find their principals? emotional intelligence above average and get job satisfaction.