İzmir İli Gaziemir ilçesi ilköğretim okul müdürlerinin öğretmenleri güdüleme rollerini gerçekleştirme derecelerine ilişkin öğretmen görüşleri
The ideas of the teachers in gaziemir district of İzmir about the rating of elemantary principles' motivating teachers
- Tez No: 211597
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu arastırmanın amacı, ilkögretim okulu müdürlerinin, ögretmenleri güdüleme rollerini gerçeklestirme derecelerini ögretmen görüsleriyle ortaya çıkarmak, arastırmanın bulgularına dayanarak önerilerde bulunmaktır. Arastırmanın evrenini 2005-2006 ögretim yılında zmir ili Gaziemir ilçesinde sınıf ve brans ögretmeni bulunan resmi ilkögretim kurumlarında görevli 244 ögretmen olusturmaktadır. Veriler arastırmacı tarafından gelistirilen ?lkögretim Okulu Müdürlerinin Ögretmenleri Güdüleme Derecelerinin liskin Ögretmen Görüsleri Ölçegi? ile toplanmıstır. Ölçegin güvenirlik katsayısı a =0,9878 olarak bulunmustur. Arastırmada bulunan ölçek iki bölümden olusmaktadır. Ölçegin birinci bölümünde kisisel bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler sınıflandırmalı olarak yer almaktadır. Ölçegin ikinci bölümünde veriler, 5'li Likert türünde hazırlanmıs maddelerle toplanmıstır. Verilerin çözümlenmesinde; yüzde frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, tek yönlü varyans analizi (One Way Anova), t testi gibi anlamlılık testleri kullanılmıstır. Anlamlılık testlerinin hepsinde alpha degeri a = 0,05 düzeyinde kabul edilmistir. Arastırmadan elde edilen bazı sonuçlar asagıda sunulmaktadır: 1- lkögretim okulu ögretmenlerinin görüsleri incelendiginde okul müdürlerinin ögretmenleri güdülemelerine yönelik aktiviteleri genellikle her zaman ve çogu zaman yerine getirdikleri görüsünde olmaları, onların müdürlerini degerlendirme yaklasımlarının pozitif degerler tasıdıgı anlasılmaktadır. 2- Ögretmenlerin görüslerinde onların cinsiyetlerine, yaslarına, mezun oldukları okula göre anlamlı bir farklılık görülmemektedir. Sadece çalıstıkları okulun büyüklüklerine göre anlamlı bir farklılık bulunmustur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to detect the achievement levels of Elementary Training School principals? roles on teacher motivation regarding teachers? views and to offer some suggestions on basis of this study. This study consists of 244 class and subject teachers who are working at elementary schools in Gaziemir district of Izmir in the educational year of 2005 ? 2006. Data is gathered by the means of ?The Ideas of Teacher Ideas on the Ratings of Elementary Schools? Principals? Motivating Teachers? developed by the researcher. The reliability co-effient of the scale is found as a = 0,9878. The scale which is used in the research consists of two parts. In the first part of the scale the researcher states personal information and gives this information by classification. The researcher gathers data by the items which are specified by the pentagonal Likert. For the resolution of data; the researcher uses percantage, frequency, arithmetical average, standart deviation, (varyans analizi) one way annova, t - test .In all these tests the reseacher accepts value at level a = 0,05. Some conclusions which are obtained from this research are given below: 1- When the primary school teachers? views are evaluated, that teachers think the school principals? teacher motivation activities are performed ?always? and ?usually? means teachers estimate the principals positive. 2- There isn?t significant difference between the teachers views depending on their sexes, ages, graduaded schools. However, the researcher finds a meaningful difference depending on the greatness of the school where they work.