Biyoloji dersinde kullanılan öğrenme stratejileri ve başarı güdüsü arasındaki ilişkiler
The relationships between the learning strategies used in biology lesson and the achievement motivation
  1. Tez No: 211600
  2. Yazar: ÖZDEN TOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİM AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu arastırmada biyoloji dersinde kullanılan ögrenme stratejileri ve basarı güdüsü arasındaki önemli bir iliskinin olup olmadıgının saptanması ve buna baglı olarak da ögrencilerin biyoloji derslerinde etkin ögrenme stratejilerini kullanmalarına ve basarı güdülerinin yükseltilmesine dönük öneriler gelistirmek amaçlanmıstır. Genel tarama modelindeki bu arastırmada zmir ili Konak ilçesinde ögrenim gören lise birinci sınıf ögrencilerinin görüslerinden yararlanılmıstır. Arastırmada farklı türdeki liselerde ögrenim gören 583 birinci sınıf ögrencisi denek olarak yer almıstır. Arastırmada, veri toplama aracı olarak ?Ögrenme Stratejileri Ölçegi? ve ?Basarı Güdüsü Ölçegi? kullanılmıstır. Ögrenme Stratejileri Ölçegi ile ögrencilerin biyoloji dersinde kullandıkları ögrenme stratejilerinin belirlenmesine ve Basarı Güdüsü Ölçegi ile ögrencilerin basarı güdüleri hakkında görüslerinin belirlenmesine çalısılmıstır. Arastırma verilerinin degerlendirilmesi sonucunda; ögrencilerin biyoloji dersinde kullandıkları ögrenme stratejileri ölçegine iliskin görüslerinin ?katılıyorum? düzeyinde, basarı güdüsü ölçegine iliskin görüslerinin ise ?uygun? düzeyinde oldugu belirlenmistir. Ögrencilerin cinsiyetine, devam ettikleri okul türüne, biyoloji basarı notlarına, okul dısından biyoloji dersine destek alıp almamalarına, anne ve babalarının ögrenim durumuna ve ailenin gelir durumuna göre bu ölçeklere verdikleri cevaplarda anlamlı farklılıklar gözlenmistir. Ancak ögrenci görüslerinin biyoloji ögretmenlerinin cinsiyetine göre degismedigi gözlenmistir. Ayrıca, ögrencilerin uygun ögrenme stratejilerini kullanmaları halinde basarı güdüsünün de olumlu düzeyde arttıgı saptanmıstır
Özet (Çeviri)
This research aims to determine whether there is a significant relationship between the learning strategies used in biology lesson and the achievement motivation, and to make suggestions to improve using effective learning strategies in biology lessons and students? achievement motivation in line with findings of the research. The ideas of first graders at the high schools in Konak, zmir were made use of in this general survey-type research 583 first graders from different types of high schools participated in the research. ?Learning Strategies Scale? and ?Achievement Motivation Scale? were employed to collect the data. The learning strategies used in biology lesson were determined through ??Learning Strategies Scale? and the ideas of students about achievement motivation were determined through ?Achievement Motivation Scale?. The evaluation of the research findings points out that; the students? opinions of the learning strategies used in biology lesson are at the ?agree? level and the achievement motivation is at the ?suitable? level. According to students? gender, the type of high schools, biology achievement marks, support from out of school or not, mothers? and fathers? education situation and families? finances; there are meaningful differences in students? answers to the scales. But there isn?t any change about student opinions in terms of the biology teachers? gender. And also, there is a positive correlation between the students? opinions about the learning strategies used in biology lesson and the students? opinions about the achievement motivation