Eğitim fakültesi öğrencilerinin öğretimde planlama ve değerlendirme dersiyle ilgili erişi düzeyleri, tutumları ve görüşlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
A comparative study of achievement levels, opinions, and attitudes of students at faculty of education related to curriculum and evaluation course
- Tez No: 211605
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN YURDABAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; eğitim fakültesinin çeşitli bölümlerine devam eden öğrencilerin ÖPD dersine yönelik erişi düzeyleri, tutumları ve bu derse ilişkin görüşleri arasındaki farklılıkları ve aynı öğrencilerin erişi düzeyleri, derse yönelik tutumları ve görüşleri arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bir yönüyle betimsel nitelikte bir çalışma, bir yönüyle de ön-test son-test ya da tekrarlı ölçümler deseni olarak da adlandırılan yarı deneysel bir desen olan bu araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen ?ÖPD Dersi Başarı Testi? ve ?Tutum ve Görüş Ölçeği? ile toplanmıştır. Araştırmanın uygulanması 2005?2006 öğretim yılı Bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Örneklem; ?Tabakalı-oranlı? örnekleme tekniği kullanılarak Buca Eğitim Fakültesi'nin farklı bölüm ya da anabilim dallarında öğrenim gören ikinci sınıf ve 3,5+1,5 tezsiz yüksek lisans programlarına devam eden 818 öğrenciden oluşturulmuştur. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 13,0 istatistik paket programından yararlanılmış ve frekans dağılımı, aritmetik ortalama, standart sapma, standart sata, tek yönlü ve tekrarlanmış ölçümler için varyans analizi, bonferroni ve t ? istatistiği, Pearson çarpım momentler korelasyon tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; öğrencilerin cinsiyetlerine ve öğretim türlerine göre ÖPD dersine yönelik erişi düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Öğrencilerin üniversite giriş puan türleri, bölüm ya da anabilim dalı türleri ve öğretmenlik alanlarına göre ÖPD dersine ilişkin erişi düzeyleri arasındaki farkın anlamlı olduğu; öğrencilerin genel olarak ÖPD dersinin Planlama ile Değerlendirme alt boyutlarına ilişkin erişi düzeyleri arasındaki farkın, Planlama alt boyutu lehine anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre ÖPD dersine dönük tutum ve görüş puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı; yine üniversiteye giriş puan türlerine göre tutum puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı, ancak puan türlerine göre görüş puanları arasında ise anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde bölüm ya da anabilim dallarına göre ÖPD dersine ilişkin tutum ve görüş puanları arasında anlamlı farkların olduğu görülmüştür. Örgün I. Öğretim öğrencilerin ÖPD dersine dönük tutum puanları ile Örgün II. Öğretim öğrencilerin tutum puanları arasındaki fark anlamlı iken, görüş puanları arasında anlamlı farkın olmadığı görülmüştür. Öte yandan öğretmenlik alanlarına göre derse yönelik tutum ve görüş puanları arasında anlamlı farkların olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Fakültenin geneline göre; tüm öğrencilerin ÖPD genel ve Planlama alt test puanları ile tutum puanları arasında anlamlı ve negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Cinsiyete göre öğrencilerin ÖPD dersinin geneline ve Planlama alt boyutuna ilişkin test puanları ile tutum puanları arasında anlamlı ve negatif yönde bir ilişki olduğu görülmüştür. Puan türüne dikkate alındığında eşit ağırlık puan türünden öğrencilerin ÖPD dersinin geneli ve Planlama alt boyutuna dönük test puanları ile tutum puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yine dil puan türünden öğrencilerin, ÖPD dersinin Değerlendirme alt boyutuna dönük test puanları ile görüş puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretim türüne göre, Örgün I. Öğretim programı öğrencilerinin ÖPD dersinin Planlama alt boyutu test puanları ile tutum puanları arasında anlamlı ve negatif yönde bir ilişki görülmüştür. Yine Örgün II. Öğretim öğrencilerin ÖPD dersinin geneli ve Planlama alt boyut test puanları ile tutum puanları arasında anlamlı ve negatif yönde ilişki olduğu bulunmuştur. Öğretmenlik alanları dikkate alındığında, İlköğretim Öğretmenlik Alanı öğrencilerinin ÖPD dersinin Planlama alt boyut test puanları ile tutum puanları arasında anlamlı ve negatif yönde bir ilişki görülmüştür. Öte yandan İlköğretim ve Ortaöğretim İki Alana Yönelik Öğretmenlik Alanı öğrencilerinin, ÖPD dersinin Değerlendirme alt boyut test puanları ile tutum ve görüş ölçeği puanları arasında ise anlamlı ve negatif yönde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca ÖPD dersine ilişkin olarak araştırma kapsamındaki tüm öğrenciler; en çok dersin iki yarıya ayrılmasının daha yararlı olacağını ve derste uygulamaya ağırlık verilmesi gerektiği görüşünü belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the differences and relationships between students? achievement, opinions, and attitudes towards the Curriculum and Evaluation Course. The data of the research, which is descriptive in one aspect and also in another aspect a quasi?experimental design called as pre?test post?test or repetitive assessment design, were gathered by“Curriculum and Evaluation Course Achievement Test”and“Attitude and Opinion Test”which were both developed by the researcher. The research was conducted in the spring term of 2005?2006 educationalyear. The sample was chosen by using quoto sampling. The participants were 818 sophomore students and students of 3,5+1,5 graduate programs without a required thesis who attended the different teaching programs of the Buca Faculty of Education. The data were analyzed by frequency, mean, standard deviation, standard error, one-way and repeated measures analysis of variance, Bonferroni Test, t-test, and Pearson product moment correlation coefficient technique. SPSS 13 statistical program was used in data analysis. According to the results of the tests, there was no statistically significant difference between achievement of students in terms of gender and their being day or evening class students. There was a significant difference between students in their achievement in the Curriculum and Evaluation Course in terms of the field score of students in university entrance exam, the program they attend and their teaching field. This difference was also statistically significant in favor of curriculum dimension of the given test. There was no statistically significant difference between students? opinions and attitudes towards Curriculum and Evaluation Course in terms of gender. No significant difference was found between the attitudes of students and their field score in university entrance exam. However, a significant difference was found between the field score in university exam and opinions about the Curriculum and Evaluation Course. In addition, statistically significant differences were found between students? opinions and attitudes towards Curriculum and Evaluation Course in terms of the programs they attended. While the difference between the day class students and evening class students? attitudes towards Curriculum and Evaluation Course was significant, the difference between the opinions of these students was not significant. On the other hand, there was a significant difference between the students in their attitudes and opinions in terms of their teaching fields. A significant and negative correlation was found between the achievement test results of students in Curriculum and Evaluation whole test score, curriculum dimension and attitudes towards the course. A significant and negative correlation was found between the achievement test results of students in Curriculum and Evaluation whole test score, curriculum dimension and attitudes towards the course in terms of gender. A significant correlation was found between the achievement test results of students who had equally distributed score in the university entrance exam in their Curriculum and Evaluation whole test score, curriculum dimension and attitudes towards the course. A significant correlation was found between the achievement test results of students who had foreign language score in the university entrance exam in evaluation dimension and attitudes towards the course. A significant and negative correlation was found between the achievement test results of day class students in curriculum dimension and attitudes towards the course. In addition, a significant and negative correlation was found between the achievement test results of evening class students in the whole test and curriculum dimension and attitudes towards the course. When teaching fields of students are taken into consideration, within the group of Primary School Teaching students, a significant and negative correlation was found between the achievement test results in the whole test and curriculum dimension and attitudes towards the course. Within the group of Primary and Secondary School Teaching of Two Fields students, a significant and negative correlation was found between the achievement test results in evaluation dimension and opinions about the course. In addition, all of the participants in the study mentioned that the course should be divided into two sections and practicing should be focused.