Bergama kentinin sosyo ekonomik özellikleri ve eğitim üzerindeki etkileri
Socia-economic features of population in city of bergama and its effects on education
  1. Tez No: 211604
  2. Yazar: EFİL GÜNVER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye'de 1950 yılından itibaren kırsal kesimden kentlere yapılan göç miktarı artış göstermiştir. Nüfusları hızla artan kentler mevcut göçlere karşı gerekli tedbirleri alamamıştır. Bu durum bugün karşımıza çıkan çarpık kentleşme başta olmak üzere önemli sorunlara yol açmıştır. Ancak temelde ülkemizde kentleşme, gecekondulaşma süreçleri ile ortaya çıkan alansal, sosyal, kültürel sorunlarla mücadele etmektedir. Ayn zamanda ? mevcut sorunlar şehirde doğan yeni nesli ve bu neslin eğitimini olumlu ve olumsuz yönlerde etkilemektedir. Bu nedenle tezin amacı, değişen sosyo-kültürel ve ekonomik özelliklerin eğitim üzerindeki etkilerinin ortaya konması ve bu alanda oluşmuş problemlerin çözümünde kullanılacak yöntem ve araçlar?n tespit edilmesidir. Bergama'da nüfusun sosyo-ekonomik özellikleri ve eğitim üzerindeki etkisini ortaya koymak için; demografik verilerin ve göç verilerinin bir kısmı Sağlık İl Müdürlüğü'nün yaptırmış olduğu EFT verilerinden, öğrenci başarısı ile ilgili veriler 6 ilköğretim okulundaki sekizinci sınıf öğrencilerine ve ailelerine uygulanan 284 anket verisinden ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın merkezi sınav sonuçlarından derlenmiştir. Elde edilen veriler sayısal haritalara veri tabanı olarak işlenmiş ve CBS ortamında çapraz haritalama yöntemiyle sorgulanmıştır. Anket verileri arasında basit korelasyonla ilişki düzeyleri belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen veriler değerlendirildiğinde daha çok daha iyi yaşama isteği, eğitim, sağlık veya ulaşım şartlarının daha iyi olacağı düşüncesi ve ekonomik nedenlerle göç alan Bergama'da göç edenlerin büyük bir bölümü arzu ettikleri yaşam kalitesine ulaşamamaktadır. Bir bölümü ise Bergama'ya gelmeden önce yaşadıkları yere geri dönmeyi düşünmektedir. Çoğu evli olan nüfusun evlenme yaşı, eş seçimi, eşiyle olan akrabalık derecesi arasında bağlantı vardır. Gecekondulaşma ve ebeveynlerin okur-yazarlık durumu öğrenci başarısını etkileyen diğer faktörlerdir. Ailede kadının çalışmasının öğrenci başarısı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. Evin oda sayısı, tuvaletin ve mutfağın konumu, evde bulunan elektronik aletler ailenin yaşam standartlarını etkilemektedir. Özellikle oda sayısı, öğrencinin kendisine ait odasının bulup bulunmaması öğrenci başarısını etkilemektedir. Başarıyı etkileyen bir diğer faktör de çocukların aile gelirine katkı sağlamak amacıyla çalışmasıdır. Bu açıdan incelendiğinde; ? Halk eğitim merkezleri ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından aç?lan okuma-yazma kurslarının yaygınlaştırılması ile ailelerin eğitim düzeyinin arttırılması, ? Açılacak yetiştirme kurslarıyla ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere de kurs olanaklarının sağlanması, ? Okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılarak, liselerin dört y l zorunlu ? hale getirilmesi, ? Düzenlenecek kampanyalarla maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin daha iyi beslenebilmelerinin sağlanması, böylece öğrencilerin fiziksel gelişimine katkıda bulunulmas?, sorunun çözümüne kal?c? çözümler getirmese bile k?sa vadede faydal? olacakt?r. Sonuç olarak ailelerin sosyal, ekonomik, kültürel yapılarında yapılacak iyileştirmeler toplumsal yapının bir parçası olan hatta içinde bulunduğu toplumsal yapıyı yansıtan okullar için önemli bir çözüm yolu oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
Since 1950 migration from rural to city has been increased in Turkey. Cities that populations have been grown up did not take the necessary measures. This position has attended problems such as wrong urbanization. In fact, in our country urbanization disputes with spatial, social and cultural problems due to process of squatter housing processes. These problems have negative and positive effects on new generation and this generation?s education. Aim of this study is, effects on education of changing social-cultural and economics parameters, and solutions to solve for these problems. For analyzing the population?s social-economics and educational effects, some of the demographical and migration data?s have been taken from İzmir Health Care Centers information cards data?s, education progress data?s have been taken from 6 primary school?s 8.class students and families public surveys (including 284 questions) and National Education Center?s data?s. These data?s penetrated to the maps, interrogated and crossed mapped with GIS. For definite the direction of the data?s significant level, brivate correlation method have been applied. After analyzing the data?s of the study, most of the immigrations have not reached life quality of better life, better education, health and traffic standards in Bergama. Some of the immigrations are thinking for turning back to the city they have been migrated. Most of the populations that have been married, there are connections between marriage age, selection of the mate, and proximity rate of the mate. A working women in the family has a positive effect on students educational success. Squatter housing processes and literate rate of the parents are other effects for student educational success. Room number of the house, place of the WC and kitchen, and electronic machines in the house has also effects on family?s life standards. Number of the rooms and students private room has important effect on the student?s success. Another factor acting the student?s success is, the student?s working due to help the family economy. After study of all these data?s; ? Increasing the family?s educations by the help of the Public Education Centers and National Education Centers reading and writing courses. ? A scholarship can be given to the student who comes to these research centers and whose economic strength isn?t enough. ? Preschool education must be compulsory, and high schools education must be increased to 4 years. ? Feeding of the students whose economic strength isn?t enough must get better with activities fort he physical development of the students. Will have positive effects for problems. As a result; family?s social, economics and cultural developments will have a good effect for the increase of the quality of the schools that are inside the society structure