Depresyon düzeyi yüksek parçalanmış aile çocuklarıyla yapılan eğitsel grup oyunlarının depresyon düzeylerine etkisi
The effects of educational group games on the split families children with high levels of depression
  1. Tez No: 211615
  2. Yazar: ARZU ÖZAĞI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLNUR BAYEZID IŞIKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu arastırmada, depresyon düzeyi yüksek parçalanmıs aile çocuklarıyla yapılan egitsel grup oyunlarının bu çocukların depresyon düzeyi üzerindeki etkisi incelenmistir. Bu amaçla, zmir ili Konak ilçesinde 2006- 2007 egitim ögretim yılında MEB'e baglı resmi ilkögretim okullarında 3. ve 4. sınıf düzeyleri arasında ögrenim gören parçalanmıs aile çocuklarına çocuklar için gelistirilmis Kovaks Depresyon Ölçegi uygulanarak örneklem seçilmistir. Depresyon düzeyi yüksek ve katılmaya istekli olan on sekiz ögrenci alınmıs, bunlardan dokuzu deney dokuzu da kontrol grubunu olusturmustur. Deney grubuna 10 hafta boyunca haftada bir gün egitsel oyun çalısmaları yapılmıstır. Arastırmaya katılan çocukların ailelerinin ve yakın arkadaslarının, arastırma öncesinde ve sonrasında yarı yapılandırılmıs görüsme teknigi ile görüsleri alınmıs, deney grubuna çalısma sonrasında aile resmi çizdirilmistir. Sonuç olarak, egitsel oyun çalısmalarına katılan çocuklar ile bu çalısmaya katılmayan çocukların depresyon düzeyini belirten puanlar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmustur. Bu bulgu depresyon düzeyi yüksek parçalanmıs aile çocuklarıyla yapılan egitsel oyun çalısmalarının, çocukların depresyon düzeylerinin azalmasında etkili oldugunu göstermektedir. Nitel verilerin çözümlenmesinde ise deney grubu ögrencilerinin velileri ve yakın arkadaslarıyla yapılan görüsmelere içerik analizi uygulanmıstır. Verilerden genel anlam öbekleri ve temalar çıkartılarak bunların görüsmeler içindeki görülme sıklıgına bakılmıstır. Nitel veriler degerlendirildiginde çalısmalara katılan çocukların özellikle aileleri, ögretmenleri ve arkadaslarıyla iliskilerinde girisken davranmaya, haklarını savunmaya, duygularını ve düsüncelerini daha rahat ifade etmeye, bazılarının saldırgan davranıslarını kontrol etmeye basladıkları ve özgüvenlerinde artıs oldugu veliler ve ögrencilerin yakın arkadasları tarafından belirtilmistir. Ayrıca egitsel oyun çalısmalarına baslamadan önce ve çalısmaların bitiminde deney grubundaki çocuklara aile resmi çizdirilmistir. Aile resimleri incelendiginde, son resimlerde öncekilere kıyasla, aile üyelerinin sayısı arttıgı, insan figürlerinin beden kazanmaya basladıgı ve daha sıcak renkler kullanıldıgı gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
This research aims to study the effects of educational group games on the depression levels of the children of split families. To select the sample for the research, the 3rd and 4th graders attending the public primary schools in Konak, Izmir, were administered“The Kovaks Depression Scale”, particularly developed for the children of split families, in the 2006-2007 academic year. Eighteen voluntary students with high levels of depression were selected, nine of whom formed the control group. The students in the experimental group participated in educational games once a week during 10 weeks. The children's parents and close friends were interviewed through the semi-structured interview technique before and after the experiment, and the experimental group was asked to draw pictures of families after the experiment According to the results of the research, the scores concerning the depression levels of the children who participated in the educational games and of those who did not vary significantly. This finding proves that the educational games have a positive impact on the depression levels of the children of split families. The scripts of the interviews with the children's parents and close friends in the experimental group were analyzed for content for the qualitative analysis part of the research. General meaning sets and themes were sorted out from the scripts, and their frequencies were calculated. According to the results of the qualitative analyses, the children who participated in the experiment have started to be pushier in their relations especially with their families, teacher and friends, to defend their own rights and to express their feelings and ideas more comfortably. Some participants' parents and close friends say that they started to control their aggressive behaviors and have more selfconfidence. In addition, the children in the experimental group were asked to draw pictures of their families before and after the experiment. When the pictures of families are studied, it is seen that the number of the members of families have increased, that the human figures look more like humans, and that hotter colors were used in the pictures drawn at the end of the experiment.