Izmir ili icinde yer alan dershanelerde üniversiteye hazirlik siniflarinda okuyan ögrencilerin anksiyete düzeyleri ve stresle basacikabilme yontemlerinin belirlenmesi
Determination the trait anxiety levels and coping stress strategies of the students who study at university preparatory classes of the private courses in Izmir metropolitan city
- Tez No: 211614
- Danışmanlar: PROF.DR. RENGİN AKBOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Araştırmanın amacı, dershanelerde üniversiteye hazırlık sınıflarında okuyan öğrencilerin anksiyete düzeyleri ve stresle başaçıkma yöntemlerinin belirlenmesidir. Araştırma, 215 öğrenci ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Amirkhan (1990) tarafından geliştirilen, Aysan (1994) tarafından uyarlanan ? Stres Yaşantılarında Kullanılan Stresle Başaçıkma Ölçeği?, Spielberger (1970) tarafından geliştirilen ?Sürekli Kaygı Ölçeği? kullanılmıştır. Ayrıca, araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu?, öğrencilerin demografik özellikleri hakkında bilgi toplamak amacıyla kullanılmıştır. Araştırmada kişisel bilgi formundan elde edilen bulgular yüzdeliklerle ifade edilmiştir. Öğrencilerin stresle başaçıkma yöntemleri ve sürekli kaygı düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemek için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Öğrencilerin sınava 5 ay kala ve 1 ay kala Sürekli Kaygı Ölçeğinden aldıkları puan ortalamaları T-testi ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada üniversiteye hazırlık sınıflarında okuyan öğrencilerin sürekli kaygı düzeylerinde sınav yaklaştıkça yükselme olduğu saptanmıştır. Ayrıca sürekli kaygı düzeyinin cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey ve baba tutumları ile istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin stresle başaçıkmada kullandıkları sosyal destek arama yöntemi ile cinsiyet, anne-baba tutumu, sınavı kazanamama durumunda hissedecekleri, sorunlarını paylaşmayı tercih ettikleri kişi ve sürekli kaygı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. x Öğrencilerin stresle başaçıkmada kullandıkları kaçınma yöntemi ile sınavı kazanamama durumunda hissedecekleri ve sürekli kaygı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır. Öğrencilerin demografik özellikleriyle ?problem çözme? yöntemi ve sürekli kaygı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study intent to determine the trait anxiety levels and coping stress strategies of the students who study at university preparatory classes of private courses in İzmir Metropolitan City. The research was conducted with 215 students. ?The Way of Coping Scale? for stress was used to assess available coping resources. ? The Way of Coping Scale? was developed by Amirkhan (1990) and adopted to Turkish by Aysan (1994). ?The Trait Anxiety Inventory? was used to determine trait anxiety levels of the students. ?The Trait Anxiety Inventory? was developed by Spielberger (1970). Also a questionnaire, developed by the researcher, was used to survey the demographic characteristics of the students. The data obtained by the questionnaire were analized by percentages. Analyses regarding mean scores of the students from ?Trait Anxiety Inventory? 5 months before and 1 months before the exam were carried out using T-Test. In order to perceive the contibution amongh the ways of coping and trait anxiey levels of the students according to the demographic variables, One-Way Anova was used. The results of the study indicate that the trait anxiety levels of the students showed statistically significant increase in comparison with 5 months before and 1 month before the exam. Results indicated that there is a statistically significant relationship between trait anxiety levels of the students and their gender, economic well-being and father attitudes. The demographic variables of gender, mother&and father attitudes, feelings on the probability of failing the exam, sharing problems contributed statistically significent relationship between social support strategies and trait anxiety levels of the students. xii The demographic variables of feelings on the probability of failing the exam also contributed statistically significent relationship between ?avodiance strategies? and ?trait anxiety? levels of the students. There is no statistically significant relationship perceived between ?solving problems strategies?, ?trait anxiety levels? and variables.