Masalların Türkçe öğretimindeki yeri ve önemi
The place and the significance of tales in Turkish language teaching
- Tez No: 211632
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YARDIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu arastırma, Türkçe ders kitaplarındaki masallara, masal kitaplarının seçimine, masalların Türkçe ögretiminde kullanımına iliskin ögretmen görüslerini ve masalların dil, içerik, basım/biçim özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıstır. Ögretmen görüsleri için ?Ögretmenlerin Masallara ve Bunların Türkçe Ögretiminde Kullanımına liskin Görüsleri Ölçegi? hazırlanmıstır. Bu ölçek, 2005- 2006 ögretim yılında, zmir ili Buca ilçesindeki 48 ilkögretim okulunda çalısan 1., 2. ve 3. sınıf ögretmenlerine uygulanmıstır. 365 ögretmenden elde edilen veriler frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, F testi, LSD testi ile çözümlenmistir. Türkçe ders kitaplarındaki masal metinleri ile 100 masal kitabından elde edilen verilerde de anlasılırlık oranı, frekans ve yüzde hesaplamaları kullanılmıstır. Arastırma sonuçlarına göre ögretmenlerin, masallara ve bunların Türkçe ögretiminde kullanımına iliskin görüsleri genel olarak olumlu bulunmustur. ?Yas, cinsiyet, mezun olunan okul, kıdem, çalısılan okulun sosyoekonomik seviyesi ve okutulan sınıfın düzeyi? gibi degiskenler açısından farklı sonuçlar elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the Teachers? perspectives on teaching tales, their choice, and the language, content, and their form and styles in Turkish language teaching. To perform the aim of the study a scale indicating to teachers? opinions on tales and their usage in Turkish language were administered to 365 primary school teachers of 1st, 2nd and 3rd classes in 48 schools located in Buca, zmir. The research was carried out during 2005-2006 academic year in fall term. In data analysis frequencies, percentages, arithmetic means, standard deviation, t-test, F test and LSD test were capitalized on. A hundred tales in Turkish course books were analyzed in terms of intelligibility and the proportion of clarity, frequency and percentages were employed for analyzing the data. Findings indicate that teachers have positive opinions about the usage of tales in Turkish language education. Variables such as age, graduated school, years of teaching experience, and socio-economic level of school and the class level showed significant differences in terms of usage of tales in Turkish language education.