Çankırılı halk şâirlerinde geleneksel etkileşimin eğitime katkısı
The contribution of traditional interaction of folk poets from Çankiri to education
  1. Tez No: 211631
  2. Yazar: AYŞE ÖZNUR KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
Millî kültürümüzün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda halk şâirlerimiz, yüzyıllardır paylarına düşen görevi başarıyla yerine getirmişlerdir. Ülkemizin her yerinde halkın duygu ve düşüncelerine ses olmuş, yaşanılanları halkın diliyle eserlerine taşımış olan halk şâirlerimiz, sadece halkın yaşadıklarına ses olmakla kalmamış, aynı zamanda bazen bilerek bazen de bilmeyerek halkın pek çok konu hakkında bilinçlenmesine, bilgi ve görgü kazanmasına da yardımcı olmuşlardır. Çalışmamızda Çankırılı halk şâirlerini halk edebiyatı gelenekleri çerçevesinde inceledikten sonra, gelenek kapsamı içerisinde yer alan etkileşim unsurlarını tespit edip şiirlerin halk eğitimi konusundaki özelliklerini ortaya koymaya çalışılmıştır. Bu açıdan çalışmamız üç bölüm olarak tamamlanmıştır. Birinci bölümde, Çankırılı halk şâirlerinde gelenek unsurları mahlas alma, rüya sonrası âşık olma, usta-çırak, âşık karşılaşmaları, askı, dedim-dedi tarzı söyleyiş, tarih bildirme, nazîre söyleme ve saz çalma gelenekleri değerlendirilmektedirler. İkinci bölümde, etkileşim unsurları bu gelenekler doğrultusunda ortaya konulmaktadır. Üçüncü bölümde ise, eğitim unsurları aşk, hayat, toprak-köy hayatı, din, toplum yaşantısı-insan ilişkileri, haksızlık, çalışkanlık, hayvanlar ve tabiat, trafik, sağlık, ölüm, millet-vatan sevgisi, çocuk eğitimi, öğüt, terbiye, ayrılık, kader, gurbet başlıkları sınıflandırılıp ortaya konulmaktadır. Çalışmamızın önemi, bugüne kadar bu konu hakkında kapsamlı bir çalışmanın yapılmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Halk edebiyatı, etkileşim, eğitim, toplum, gelenek.
Özet (Çeviri)
Our folk poets have done their part with success for centuries concerning the keeping of our national culture alive and its transfer to future generations. Our folk poets, who throughout our country voiced the feelings and thoughts of the public and carried happennings to their works using the public tongue, didn't only voiced what the people lived but at the same time, sometimes knowing and sometimes unaware, also helped the public to become conscious about many subjects and gain knowledge and good manners. In our work, after observing the folk poets of Çankırı through the traditions of the folk literature, it was tried to manifest the characteristics of the poems concerning public education, fixating the elements of interaction which exist within the scope of tradition. For this reason, our work has been completed as three sections. In the first section, the traditional elements of the folk poets from Çankırı, which were taking nicknames, falling in love after a dream, master and apprentice, meeting of bards, riddle (askı), saying things in ?dedim-dedi? style, notifying the date, replying others using similar words (nazîre) and forms and playing the saz, have been evaluated. In the second section, the elements of interaction are manifested based on these traditions. In the third section the elements of education are classified and presented under the leadings of love, life, land-village life, religion, public life- human relations, injustice, diligence, animals and nature, traffic, health, death, love of nation and country, child education, advices, manners, separation, fate and foreign land. Our work has its importance resulting from the fact that no comprehensive study of this subject has been performed until today. Folk literature, interaction, education, society, tradition.