Konaklama işletmelerinde barter sistemi uygulamasının pazarlama fonksiyonuna etkisinin analizi 'barter sistemine üye olan konaklama işletmelerine yönelik bir uygulama'
The analysis on the effect of marketing function of the barter system practise in the hospitality industry 'a practise towards the members of the barter system in the hospitality industry'
- Tez No: 211637
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PEMBEGÜL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu arastırmada, Türkiye'de faaliyet gösteren barter isletmelerine üye 3, 4 ve 5 yıldızlı konaklama isletmelerinin pazarlama fonksiyonlarının, barter sisteminden ne düzeyde ve yönde etkilendiginin çesitli degiskenler açısından karsılastırılarak degerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Arastırmanın örneklemini herhangi bir bölge sınırlaması olmaksızın, Türkiye'de faaliyet gösteren 8 farklı barter isletmesine üye olan 45 konaklama isletmesinin pazarlama departmanı yöneticileri olusturmaktadır. Arastırmada, pazarlama departmanı yöneticilerinin barter sisteminin pazarlama fonksiyonlarına etkisine iliskin tutumlarını ölçmek üzere gelistirilmis 19 degiskenden olusan bir ölçek ile konaklama isletmelerine ait çesitli bilgilerin (sınıfı, hukuki yapısı, faaliyet süresi, barter sisteminde arz-talep ettikleri ürünler, barter sistemine üyelik süreleri,) ve barter sistemine üye olmadan önce sistemin avantajları ile barter sisteminin pazarlama karmasına etkisine iliskin tutumlarının yer aldıgı soru formu kullanılmıstır. Soru formlarının pazarlama departmanı yöneticileri tarafından yanıtlanmasının ardından, öncelikli olarak arastırmanın betimleyici frekans ve yüzde tabloları çıkartılmıs ardından da tespitine çalısılan etkinin sayısal olarak belirlenebilmesi için, faktör analizi, ortalama, ANOVA analizi ve t testi SPSS 14.0 istatistik paket programında uygulanmıstır. Sonuç olarak barter sistemi ile konaklama isletmelerinin pazarlama fonksiyonları arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir iliski oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate and compare the marketing functions of 3, 4 and 5 stars hotels which are the members of the barter companies in Turkey by considering the level and the direction of the effect of the barter system to these functions in respect of different variables. The sample of this research is consisted of marketing department managers of 45 hotels which are members of 8 different barter companies without any region restriction. In the research, along with the scale composed of 19 variables that were improved to measure the attitudes of the marketing department managers regarding the effect of barter system to marketing functions; a questionnaire form including various information related to hotels (class, legal structure, duration of activity, products supplied and demanded in the system, duration of the membership) and attitudes of marketing department managers in their perception of advantages before membership with the effect of barter system to the marketing mix was used. After the questionnaire forms had been replied by the managers, descriptive frequency tables and percentage tables were made and then in order to analyze the effect of barter to the marketing functions in numbers, SPSS 14.0. as a statistical package had been used for frequency analyze, means, ANOVA analyze and t test. According to the results, significant and positive relation is found between barter system and marketing functions of the hotels.