An Analysis of Byron's Don Juan as a social criticism
- Tez No: 21165
- Danışmanlar: PROF.DR. CHRİSTİNE KURUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
II ÖZET Bu tezin amacı Byron'ın Don Juan adlı eserini bir“toplum eleştirisi”olarak incelemek, ve eser boyunca Byron'ın eleştirmiş olduğu pek çok konuyu araştırmaktır. Başyapıtı olarak kabul edilen Don Juan Byron'ın eleştirel bir üslup ile kaleme almış olduğu“öykü şiir”türünde XVII canto' dan (bölümden) oluşmuş eseridir. Yüz Canto'dan oluşması tasarlanan eser, Byron'ın ölümü nedeniyle tamamlanamamıştır,. Tamamlanmamış olmasına ragmen, Byron' jn farklı açılardan derişik toplum ve kültürleri inceleme v© eleştirme olanağı bulmuş olmasından dolayı çok geniş kapsamlıdır. Byron eser başında toy bir genç olan kahramanı Juan'ı maceradan maceraya sürükleyerek, hem Juan' in gelişimini gözler önüne sermiş, hem de yorum yapmak için kendisine gerekli olan zemini hazırlamıştır. işlediği zina suçunun kurbanı durumuna düşen Juan mem leketi Seville'den apar topar ayrılmak zorunda bırakılır ve ardından, geçirdiği bir deniz kazası sonucu düştüğü Yunan adalarından birinde bir korsanın kızı ile son derece doğal ve samimi olan, fakat kötü son ile biten bir aşk macerası yaşar. Daha sonra esir olarak getirildiği İstanbul'da Sultanın eşinin“ihtiraslarına”hizmet etmesi amacı ile satılarak gizlice kadın kılığında hareme sokulur. Haremden kaçan Juan, bir yanlışlık sonucu karıştığı“İsmail savaşında”kahraman olur, Rus sarayına kabul edilir ve bir anda Çariçe Catherina 'nın gözdesi durumuna yükselir. Juan' ın maceraları Çariçe Catherine tarafından siyasi bir görev ileİngiltereye gönderilmesi, ve orada çevrilen türlü dolaplara karışması ile son bulur. Kısacası yarattığı olaylar konusundaki kendi yorumlarına ve hayat hakkındaki kişisel görüşlerine yer vermesi açısından, Byron eserde kendine ait bir bakış açısı yaratmıştır. Byron insanoğlunu zayıf ve kusurlu bulduğunu eser boyunca sık sık vurgulamıştır. Tezin ilk bölümünde Byron' in insanları hedef alan eleştirileri ele alınmıştır İnsanların yanısıra Byron eserjtb.de pekçok farklı konuyu da eleştirme fırsatı bulmuştur. Tezin ikinci bölümünde Don Juan' in başlıca temalarından biri olan“aşk”Byron' in yorumları doğrultusunda incelenmiştir. Byron insanın en güzel dürtülerinden bir olduğuna inandığı aşkın insanlar tarafından maddeci bir yaklaşım ile yozlaştırı İmasına ilişkin eleştirileri bu bölümde yer almaktadır. Byron' in“eğitim”ve“savaş”konusunda yapmış olduğu yorumlar ise tezin üçüncü bölümünde aktarılmaya çalışılmıştır. Byron' in kendi ülkesi İngiltere'ye özgü yorum ve eleştirileri, eserde diğer eleştirilerden ayrı olarak ele alınmıştır. Buna bağlı olarak tezin dördüncü bölümünde Byron'ın İngiltere ile ilgili eleştirilerine yer verilmiştir. Tezin beşinci ve son bölümünde ise Byron'ın eserinde kullanmış olduğu uslübu, eleştirileri doğrultusunda incelenmiştir.Sonuç olarak Byron' in Don Juan başlıklı yapıtı ayrıntılı olarak incelenmiş ve Byron'ın bu eserin kapsamı içinde, pekçok yerleşik kurumu, farklı konuları ve farklı insan tiplerini eleştirdiği kanıtlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
tit ABSTRACT This thesis aims at uncovering the factors that motivated Byron into writing such a critical narrative poem, and at analyzing Don Juan (1788-1824) in terms of social criticism. In the introductory part, a detailed aim of the thesis is given together with a brief summary of the actual content of Don Juan, Byron's life in so far as it is reflected in Don Juan and the personality of Byron's hero Juan, in com parison with the original hero of the Don Juan legend. In the second, third and fourth chapters of the thesis Byron's criticism concerning human nature and his critical commentary on social matters such as love, war and education are dealt with. In the following chapter Byron's critical observations concerning England and English matters are covered. Finally in the last chapter, having established what Byron aimed to criticize, in Don Juan, the effectiveness of his style with close respect to his criticism are discussed. The study concludes that Byron's Don Juan is an out standing example of satire in which he portrays the imper fections of mankind and the follies and defects of many so cial issues and institutions, which constitute a major fac tor in the life of mankind.