The Women in D.H.Lawrence's The Rainbow, Women in Love and Lady Chatterley's Lover
  1. Tez No: 21166
  2. Yazar: DİDEM ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERPİL OPPERMANN(TUNÇ)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
II ÖZET Romanları İngiliz Edebiyatında özel bir yere sahip olan D.H. Lawrence modern İngiliz romanının öncülerinden biridir. Lawrence, romanlarında insan ilişkilerini psikolojik ve sosyal açıdan detaylı biçimde ele alır ve bu ilişkilerde erkeğin ve kadının yaşamlarını inceler. Bu araştırmanın amacı, D.H. Lawrence'in Gökkuşağı, Asık Kadınlar ve Leydi Chatterley'nin Aşığı isimli romanlarında kadın karakterleri, onların diğer kişilerle olan ilişkilerini ve bu ilişkilerin kadınlar üzerindeki psikolojik etkilerini incelemektir. Giriş, üç ana bölüm ve bir sonuç bölümünden oluşan bu tezin giriş bölümünde, 20. Yüzyılın başlarında edebiyatı etkileyen ve psikoloji, dil bilimi ve sosyoloji gibi gelişmekte olan alanlardaki fikirler ve bunlarla beraber Lawrence'in kadın, evlilik ve aşk kavramlarına bakış açısını da içine alan sanatı üzerine bilgiler verilmektedir. Tezin üç ana bölümünde romanlar kronolojik sıraya göre incelenir. Her bölümde ise amaç romanlardaki kadın karakterleri birey olarak incelemek ve onların aileleri, eşleri ve diğer kadınlar ile olan ilişkilerini göstermektir. Sonuç bölümünde ise, Gökkuşağı, Aşık Kadınlar ve Leydi Chatterly'nin Aşığı romanlarındaki kadın karakterlerin özgür, modern çağın değerlerine sahip olduklarını ve bu çağa bireysel katılım amacıyla mücadele verdikleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT D.H.Lawrence, whose novels have a distinguished place in English Literature, is one of the pioneers of the modern English novel. In his novels, Lawrence deals with human relationships through a detailed psychological and social analysis and investigates the lives of both man and woman in these relationships. The aim of this study is to analyse women characters and their relationships with other people and the psychological effects of these relationships on women in the following novels of D.H.Lawrence entitled The Rainbow, Women in Love and Lady Chatterley's Lover. This thesis consists of an introductory chapter, three main chapters and a concluding chapter. In the introduction, the ideas in the newly developing diciplines such as psychology, linguistics and sociology and their influence on the early 20th century literature are given together with Lawrence's art including his approach to the concepts of women, love and marriage. In the main chapters, the novels are studied according to their chronological order. In each chapter, the aim is to discuss the personalities of female characters as individuals and also their relationships with their parents, husbands and with the other women.IV In the last chapter this thesis concludes by showing the women characters' struggle to attain their rights as free individuals who desire to participate fully in an emancipated new age.