İlişkisel pazarlama çerçevesinde alıcı ve tedarikçi arasındaki ilişki kalitesi ve bir uygulama
The relationship quality between buyer and supplier on the relationship marketing approach and a practice
- Tez No: 211652
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. N. FİGEN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Son yıllarda pazarlama alanında görülen en büyük degisimlerden biri islem yönlü anlayısın yerini iliski yönlü bir anlayısa bırakması olmustur. Günümüzde isletmelerin müsterilerine sundugu düsük fiyat, yüksek kalite ve iyi hizmet , kısa vadede tüm rakipler tarafından yerine getirilebilir hale gelmistir. Böyle bir rekabet ortamında faaliyet gösteren isletmeler için iliskisel pazarlama , müsterileri ile uzun dönemli iliskinin kurulması noktasında önemli rol oynar. Bu dogrultuda çalısmanın ilk bölümünde ; kârı kısa dönemde arttırmaktan çok , müsterilerle uzun döneme dayalı etkin iliskiler kurmayı amaç edinen iliskisel pazarlama anlayısı genel olarak anlatılmıstır Diger taraftan , geleneksel pazarlama stratejilerinde , isletmelerin çalısanları, , tedarikçileri ve dagıtımcıları gibi iliskide bulundugu taraflarla ile olan iliskilerini müsteriler kadar önemsemedigi görülmektedir.Müsterilere en iyi degeri sunmayı amaçlayan iliskisel pazarlama, isletmenin müsterileri ile oldugu kadar tedarikçileri gibi diger paydaslarıyla da iliski yönlü bir çabayı gerektirir.Bu baglamda , bu çabaların geleceginde ve alıcı isletmenin tedarikçisi ile olan iliskisini sürdürme veya gelistirme kararında, iliski kalitesi önemli bir rol oynamaktadır.Bu dogrultuda çalısmanın ikinci bölümünde iliski kalitesine iliskin faktörler incelenmistir. Çalısmanın üçüncü bölümünde ise , endüstriyel pazarda faaliyet gösteren alıcı ve tedarikçi isletme arasındaki is iliskisi incelenerek , isletmeler arasındaki uzun dönemli iliskinin belirleyicisi olan iliski kalitesi faktörleri nitel bir yaklasımla analiz edilmistir
Özet (Çeviri)
In recent years , in the marketing strategies the most change is that shift from a transaction-based to a relationship-based marketing paradigm . At the present day , low price,high quality and good service that organizations offers its customers , is transformed into achievable by competition . Because companies to perform at the such atmosphere , relationship marketing is a good way to retain the customers for the long term . In the first part of this study ,is examined relationship marketing paradigm aim to create effective relationship in a long-term with the customers,more than raise the profit in a short time . On the other hand , in traditional marketing strategies the organizations ignore having their relations with the parties such as its employee , its suppliers and distributors as much as its customers . Relationship marketing aims offering the most value a customer , also requires relationship orientation with the other stakeholders ( like its suppliers ) as much as its the customers .In this context , relationship quality is an important point in the future of the efforts and in customer?s decide about developing and maintaining in a long term relationship with the supplier .In the second part of this study , examined the factors of relationship quality In the third part of this study , examined business relationships between buyer and supplier which perform work in industrial market and analysed the factors of relationship quality is determined a long-term business relationship between the organizations by qualitative research .