Kütüphane ve belge bilgi merkezlerinde müşteri ilişkileri yönetimi
Customer relationship management in library and document information centers
  1. Tez No: 211651
  2. Yazar: AHMET ŞENOL ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT KONYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalısmada, kütüphane ve belge bilgi merkezlerinde müsteri iliskilerinin anlamıtartısılmakta ve bir müsteri iliskileri yönetim modeli yapılandırılmaktadır. Müsteri liskileriYönetimi (MY) bir yönetim teknigi olarak ele alınmaktadır. Bu yönetim teknigi kütüphaneve belge bilgi merkezlerine uygulanabilir ve yararlı olabilir. Yararlar, kullanıcıları tanıma,ihtiyaçlarını anlama, standartlar gelistirme ve etkin hizmet verebilme seklinde ortayaçıkabilir. Kütüphane ve belge bilgi merkezleri, bu sayede, sürekli degisen, küresellesen birrekabet ortamında varlıklarını güçlendirebilir, gelirlerini ve toplumsal yararı artırabilir.MY ile birlikte veri ambarlarından, odak gruplardan, anketlerden, nternet ve websayfalarından yararlanılabilir. MY, kütüphane ve belge bilgi merkezlerinin kullanıcıyla ilgilitüm islemlerini birlikte ele almakta ve degerlendirmektedir.Çalısmada betimleme ve karsılastırma yöntemi kullanılmıstır. Veriler gözlem,görüsme ve belgesel kaynak derlemesi veri toplama teknikleriyle elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, the meaning of the customer relations discussed and a customerrelationship management model established for library and document information centers.Customer Relationship Management (CRM) is a management technique. It is applicableand useful for library and document information centers. Benefits can appear as a way toknow users and understand their needs and improve standarts and effective service. In thisway, library and document information centers can survive by themselves for existencewith the CRM systems on the continuous changing, global and competitive environment.Data warehouses, focus groups, questionnaires, Internet and web pages can beused in CRM. CRM evaluated all operations of the customers in library and documentinformation centers.The research methods utilised in this study are descriptive and comparativemethods. Data gathering techniques are observation, interview techniques anddocumentary sources collection.