İlköğretim 5.sınıf düzeyi sanat eğitiminde, müze eğitiminin öğrencilerin tutumlarına etkisi
Museum education in visual arts courses of arts education programs at the 5th grade levels of elementary schools
  1. Tez No: 211662
  2. Yazar: ÇİĞDEM UTKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzecilik, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalısmanın amacı, İlkögretim 5.sınıf düzeyi sanat egitimi Görsel Sanatlardersinde Müze Egitiminin ögrencilerin tutumlarına etkisi saptanmaya çalısılmıstır.Arastırma 2006- 2007 ögretim yılında Eryaman Toplu Konut İlkögretimOkulu, Hasan Ali Yücel İlkögretim Okulu ve Özel Tevfik Fikret Okulları 5.sınıfögrencileri üzerinde yapılmıstır. Arastırmada nicel veri toplama yöntemindenyararlanılmıs ve deneysel desen yöntemlerinden tekrarlı ölçümler desenikullanılmıstır. Arastırmada veriler, arastırmacı arastırmacının kendisi tarafındanhazırlanan tutum ölçegi ile elde edilmistir. Ölçegin yapı geçerliligi ve güvenilirliginibelirleyebilmek için ölçegin deneme uygulamasında Eryaman Toplu Konutİlkögretim Okulu 5.sınıf ögrencilerinden 50, Özel Tevfik Fikret Okulları 5.sınıfögrencilerinden 40 ögrenci olmak üzere toplam 90 ögrenciye uygulanarak öndenemesi yapılmıstır. Yapı geçerliliginin tespit edilmesi amacıyla SPSS 15.0 paketprogramı yardımıyla Temel Bilesenler Analizi Teknigi ( Principal ComponentAnalysis) kullanılmıstır. Arastırmaya katılan, Hasan Ali Yücel İlkögretim Okulu veÖzel Tevfik Fikret Okulları 5. sınıf ögrencilerine Sanat Egitimi kapsamındaki MüzeEgitimine yönelik tutumlarını ölçmek için hazırlanan tutum ölçegi, Müze Egitimiverilmeden önce(ön test) ve Müze Egitimi verildikten sonra (son test) uygulanmıstır.Elde edilen nicel verilerin analizinde Hasan Ali Yücel İlkögretim Okulu ve ÖzelTevfik Fikret Okulları 5.sınıf ögrencilerinin tutum ölçegindeki puanlarınınortalamaları arasındaki farkları ortaya koymak amacıyla ?t-testi? kullanılmıstır.Arastırma sonucunda, yapılandırmacı ögretim yaklasımına göre hazırlanmısÖzel Tevfik Fikret Okulları Görsel Sanatlar Programının uygulandıgı Özel TevfikFikret Okulları 5.sınıf ögrencileri ile M.E.B. Görsel Sanatlar Programınınuygulandıgı Hasan Ali Yücel İlkögretim Okulu 5.sınıf ögrencileri arasında SanatEgitimi kapsamındaki Müze egitiminin tutum puanları açısından Özel Tevfik FikretOkulları lehine anlamlı bir fark vardır.Bu arastırmada elde edilen bulgulara göre, M.E.B.'in Görsel Sanatlar Programıile Özel Tevfik Fikret Okulları tarafından hazırlanan program karsılastırıldıgındaÖzel Tevfik Fikret Okullarının hazırladıgı M.E.B. tarafından onaylanmıs programınmüze egitimi kapsamında, kazanımları ve etkinlikleri bakımından daha etkilisonuçlar verdigi, içeriginin daha olumlu tutumlara neden oldugu düsünülerek yeniarastırmalara yönelik önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the effects of Museum Education inVisual Arts courses of arts education programs at the 5th grade levels of ElementarySchools.The study has been conducted on 5th grade students of Eryaman Housing EstateElementary School, Hasan Ali Yücel Elementary School and Private Tevfik FikretSchools in the 2006 - 2007 educational years. The study utilized the quantitative datacollection method and employed the repeated measures design of the experimentaldesign methods. Data in the study has been obtained by a behavior scale prepared bythe researcher herself. Pre-trial has been made by practice on 90 students, 50 being5th grade students of Eryaman Housing Estate Elementary School and 40 being 5thgrade students of Private Tevfik Fikret Schools during the trial practice of the scalein order to be able to determine the structural validity and reliability of the scale. Todetermine structural validity, Principal Component Analysis Technique has beenemployed with the help of SPSS 15.0 package software. The behavior scale preparedto measure the behaviors of Hasan Ali Yücel Elementary School and Private TevfikFikret Schools 5th grade students participating the study aimed at Museum Educationwithin the scope of Arts Education has been conducted before the MuseumEducation (pre-test) and after the Museum Education (post-test). ?T-test? has beenemployed in the analysis of qualitative data to reveal the differences between theaverages of the scores of Hasan Ali Yücel Elementary School and Private TevfikFikret Schools 5th grade students in the behavior scale.In conclusion, a meaningful difference was found on behalf of Private TevfikFikret Schools between the 5th grade students of Private Tevfik Fikret Schools wherePrivate Tevfik Fikret Schools Visual Arts Program prepared according to theconstructivist teaching approach is in place and 5th grade students of Hasan AliYücel Elementary School where Ministry of National Education Visual ArtsProgram is in place with regards the education scores of Museum Education withinthe scope of Arts Education.Based on the findings obtained in this research, comparing the Visual ArtsProgram of Ministry of National Education and the Program prepared by PrivateTevfik Fikret Schools, it has been concluded that the Program prepared by theMinistry of National Education yielded better results within the scope of MuseumEducation with regards its gains and efficiency, and its content resulted in morepositive behaviors; with recommendations aimed at the conduct of new researches