Eğitim fakülteleri müzik eğitimi anabilim dalları orkestra ve yönetimi dersi öğretim sürecinin betimlenmesi ve değerlendirilmesi
Description and evaluation of orchestra and conduction course teaching process in music education branches of the faculties of education
  1. Tez No: 211663
  2. Yazar: YAKUP ALPER VARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 377
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Anabilim Dalları ?Orkestra ve Yönetimi? dersinin öğretim sürecinin mevcut durumunu saptayıp değerlendirerek ve bazı önerilerde bulunarak daha işlevsel bir yapıya ve işlerliğe kavuşturulmasına katkıda bulunmaktır. Araştırmada bütüncül bir yaklaşımla nicel ve nitel boyutlu betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki üniversitelerin Eğitim Fakültelerine bağlı Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri Müzik Eğitimi Anabilim Dalları'ndaki ?Orkestra ve Yönetimi? dersi öğretim elemanları ve bu dersi alan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma probleminin çözümü için gereken veriler, ?Orkestra ve Yönetimi? dersi öğretim sürecinin tasarlanma, uygulanma ve değerlendirme durumlarını tespit etmeye yönelik olarak gerçekleştirilen literatür taraması, anket ve yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmıştır. iv Araştırma, Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Anabilim Dalları'nda 2006- 2007 eğitim-öğretim yılında görev yapıp ?Orkestra ve Yönetimi? dersini yürütmekte ve daha önceden yürütmüş olan öğretim elemanlarından ve bu dersi almış olan son sınıf öğrencilerinden oluşturulan örneklem üzerinden yapılmıştır. Anket ve görüşme formları öğretim elemanı ve öğrencilere göre yapılandırılarak uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlemelerinde SPSS 12.0 paket programı içerisindeki çeşitli istatistiksel çözümleme tekniklerinden yararlanılmıştır. Bu bağlamda, frekans (f ), yüzde (%), aritmetik ortalama (? ), standart sapma (ss) ve karışık ölçümler için Mann Whitney U testi, Kruskall-Wallis testi ve Ki-Kare testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak 0,05 seçilmiştir. Yapılan çözümlemeler sonucunda, ?Orkestra ve Yönetimi? dersi öğretim süreci açısından müzik eğitimi anabilim dallarında farklı uygulamaların mevcut olduğu, dersi yürüten öğretim elemanlarının çağdaş bir öğretim programına sahip olmadıkları ve yönetme teknikleri ve becerileriyle ilgili etkinliklere oldukça az yer verdikleri ortaya çıkmıştır. İlgili öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerinin alınması ve literatür taraması yoluyla toplanan veriler ve bunlardan elde edilen bulgular doğrultusunda dersle ilgili bir çerçeve program oluşturulmuştur. Programda çağdaş bir öğretim programında yer alması gereken tüm ögelere yer vermeye özen gösterilmiştir. Bu programın dersin öğretim süreci açısından ilgili kişilere ve dersle ilgili program geliştirme çalışmalarına ışık tutacağı beklentisiyle ve dersin daha işlevsel bir yapıya ve işlerliğe kavuşturulmasına yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to contribute to the course ?Orchestra and Conduction? in the Music Education Branches of Education Faculties, to be more functioning and to have more functional structure by stating and evaluating the current situation and proposing some measures. The method of the research is descriptive research with quantitative and qualitative dimensions that are based on an eclectic approach. The universe of the research is the students and lecturers of ?Orchestra and Conduction? courses in Music Education Branches of Fine Arts Education Departments in Education Faculties of the universities in Turkey. The data which is needed for the analysis of the problem that is subject to the research have been obtained through literature survey, questionnaires, and constructed interviews in order to state the education process of the course ?Orchestra and Conduction? in terms of planning, practicing, and evaluating situations. vi The sample of the research is composed of the lecturers who taught ?Orchestra and Conduction? courses in 2006-2007 academic year and who taught these courses in the previous years, and last year students who attended this courses in Music Education Branches of Education Faculties. Questionnaire and interview forms have been applied by different constructions for lecturers and students. Various statistical analysis techniques within the SPSS 12.0 software package have been used for the statistical analysis of the data. Frequency (f), percentage (%), mean (? ), standard deviation (ss), and Mann Whitney U test, Kruskall-Wallis test and Chisquare test for the mixed measurements have been used in this regard. The analysis within this research find that there are different practices in teaching processes of ?Orchestra and Conduction? courses in music education branches, the lecturers do not have a modern teaching program and devote too less time for activities of conduction techniques and skills. A framework program of the course has been constructed with the data that has been gathered by the literature survey and the opinions of related lecturers and students and the findings that have been obtained. A special attention in the program has been devoted to include all the elements that are supposed to be in a modern program. In order to make the course more functioning and to have a more functional structure, various measures have been proposed with the expectation of being useful for the related people in the teaching process and program developing efforts of the course.