Vücut imgesi ve özel spor salonlarının egzersize başlama ve devam etme motivasyonu üzerine etkisi.
The effect of body image and private sports centers to motivation of begining continuing the exercise.
- Tez No: 211676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SUVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı vücut imgesi ve özel spor işletmelerinin egzersize başlama ve devam etme motivasyonuna etkisini ortaya koymaktır. Araştırma sırasında özel spor işletmelerinde egzersiz faaliyetlerinde bulunan 194 üye ile karşılıklı anket çalışması yapılarak doğrudan kaynaklardan elde edilen bilgi süzülerek analiz edilmiştir. Bu analiz aşamasının akabinde gerçekleştirilen yorumlama safhasında ise doğrudan kaynaklardan elde edilen sonuçların karşılaştırılması amacıyla yurtdışında yapılan benzeri araştırmalar kaynak olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak tüm kaynaklardan elde edilen veriler bir arada yorumlanarak vücut imgesi ve özel spor işletmelerinin egzersize başlama ve devam etme motivasyonuna etkisi belirlenerek bu hususta geleceğe yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is proving the effect of body image and private sports centers to motivation of begining and continuing the exercise. Mutual Surveys were made to 194 members those have exercised in private sports centers while the research. The direct sources of information taken from these surveys were filtered and analyzed.At the comment stage that comes after the stage of analyze, some close studies amde abroad were used as sources to evaluate the results of direct sources mentioned. As the result, The information of whole soruces are evaluated together so the effect of body image and private sports centers to motivation of begining and continuing the exercise is proved and suggestions through future on the subject are placed also.