Jean Piaget düşüncesinde psikolojik yapılar
The physcholgical structures of Jean Piaget current
- Tez No: 211675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
varJean Piaget; Felsefe, Psikoloji ve Eğitim Bilimlerinde önemli bir yere sahiptir.Eserleri, arastırmaları ve yazılarıyla günümüzde çok önemli bir yere sahip olan Piaget;özellikle zihin gelisiminde, zekâ konusunda yapıya yüklediği anlam gereği sınıflandırmalaryapmıstır. Bu gelisimleri yapılarıyla sınıflandırmıs ve yapıları psikoloji alanına basarıylauygulamıstır. Günümüzde hala geçerliliğini koruyan ve eğitimde kullanılan yapılandırmacıkuramı; yapısalcılık fikrinin yapı kavramına yüklenen anlama göre değistiği görüsünesahiptir. Bu nedenle önce yapı kavramı irdelenmelidir.Pek çok arastırmacı tarafından farklı tanımları yapılmıs ve hakkında pek çok kuramgelistirilmis olan yapı kavramı bir `dönüsümler dizgesi'dir. Yapı öğelerinin ve özelliklerinintoplamı değil de bir dizge olduğundan dolayı, bu dönüsümler birtakım yasalar gerektirir. Onagöre yapı kavramı, üç ana düsünceden olusur. Bunlar: bütünlük, dönüsüm, özdedüzenleme(kendi kendini yönetme)'dir.Yapısalcılığın psikolojiye girisi ilk psikoloji laboratuarını kuran Wilhelm Wunt'adayanır. Psikolojide yapısalcılığın gelismesi Gestalt kuramı ile gerçeklesmistir.Jean Piaget'ye yapılan övgülerin yanında bazı bilim çevreleri tarafından elestiriler deyöneltilmistir. Piaget okunup anlasılması kolay olmayan bir yazardır. Ancak unutulmamalıdırki bilimin tepelerine ulasmak isteyenler sarp yollardan tırmanmayı göze almak durumundadır.Jean Piaget'ye yönelik yapılan pek çok elestiriye rağmen, onun gelisim evrelerindenbağımsız ya da bu evrelere bağımlı olarak değerlendirebileceğimiz sayısız katkısı da vardır.Özellikle eğitim alanına sağladığı faydalar günümüzde güncelliğini korumakla kalmayıp hergeçen gün önemini daha da arttırmaktadır
Özet (Çeviri)
varJean Piaget has an important place at psychology, philosophy and educational sciences. TodayPiaget who has got an important place with his works, researches and writings, he made someclassifications especially in cognitive development due to his ideas about intelligencestructure. He classified these developments with their structures and applied these structuresto psychology field successfully. He has the idea that the idea of structuralism changesaccording to given meaning to the structure. Therefore, firstly the notion of structure must bestudied.The notion of structure that was described by a lot of researchers and was developed alot of theories is a `transformations system?. Because structure is a system not the structuresaggregate, so these transformations need some rules. According to him, the notion of structureconsists of three main ideas: unity, transformation, self- administration.Entering of structuralism into psychology goes far back to Wilhelm Wunt whomestablished the first psychology laboratory. The development of structuralism in thepsychology occurs with Gestalt theory.Animadversions were directed to Jean Piaget by some science environment as much assome compliments were directed. Piaget is not a simple writer to understood. But, after all,the person who wants to reach the cap has to climb forcible rocks.Despite all of the animadversions which are directed to Jean Piaget, he has many ofadditions which are independent or dependent to the Development Phases. Especially thebenefits which he added to Education Area, keep up to date and add to the weight day by day.