İstanbul il piyasalarında bulunan el yapımı dekoratif deri ev ve giyim aksesuarları üzerine bir araştırma
Istanbul at province markets my handmade building a skinny decorative house and clothing accessories on one you do not investigate
- Tez No: 211677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOMRİS YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Araştırma da, İstanbul il merkezinde pazarlanan dekoratif deri ürünleri çeşit, teknik, sanat, kullanım yeri ve kalitesi açısından incelenerek,belirlenen bu özelliklerin tüketici tercihlerinde, sosyo-kültürel ve ekonomik açıdan etkili olup olmadığı değerlendirilmiştir.Bu araştırma, özel ve kamu kuruluşlarına, derneklere, üreticilere ve konu ile ilgili araştırma yapacak kişilere, ürün örnekleri ile bilgiler sunmaktadır. Ayrıca Fakül temiz?de yer alan deri dersi programlarının gelişmesine katkıda bulunması düşünülmektedir.Araştırmayı, İstanbul il piyasalarında bulunan el yapımı dekoratif deri ev ve giyim aksesuarları oluşturmaktadır. Araştırmaya 2005 yılında başlanmış, ekte sunulan 30 adet anket sorusundan oluşan anket formu bizzat araştırmacı tarafından incelemeye alınan 22 satış yeri sahibine uygulanarak, piyasada bulunan deri ürün çeşitleri, tüketici kesimin ürünlerde aradığı özellikler, ürünlerin satışını etkileyen faktörler vb. konularda bilgiler edinilmiştir. Ayrıca araştırma verilerini satış yerlerinde bulunan 43 adet deri ev aksesuarı, 47 adet deri giyim aksesuarı olmak üzere toplam 90 adet deri ürün ve bu ürünleri pazarlayan satış yeri sahiplerinden sağlanan bilgiler oluşturmaktadır. Bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır.Deri ürünlerin ayrı ayrı fotoğrafları çekilmiş, çeşit, teknik, renk, motif, kompozisyon, kullanım yeri ve kalitesi açısından incelenmiştir. Veri analizleri tablolar halinde verilmiştir.Günümüz deri ürünlerinde uygulanan teknik ve üslup geleneksel kültürümüzün bir esintisi olup devam etmektedir. Ancak gelişen teknolojiyle çağa ayak uydurulmaya çalışılmıştır. Bunun sonucu dekoratif deri ürünlerinde teknik, desen ve kompozisyonlarda bir takım değişiklikler yaşanmış ve yeni yöntemler uygulanmaya başlamıştır. Ayrıca bireylerin ilgi ve ihtiyaçları değişmiştir. Daha önceleri günlük ihtiyaçları karşılamak için yapılan deri ürünleri günümüzde daha çok bireylerin kendilerini ve yaşadıkları yerleri süslemek ve süslenmek amaçlı aksesuar yapılmaktadır. Yeni kullanım alanlarının bulunması ve bunun yanı sıra turistik özelliğe sahip olması, pazar durumunu da olumlu yönde etkilemektedir.Dekoratif deri ev aksesuarı olarak mask, abajur, tablo gibi ürünler, giyim aksesuarı olarak da başta, çanta, çarık, takı, kemer gibi ürünler tüketiciler tarafından tercih edilen piyasada en çok bulunan ürün çeşitleridir. Bu ürünlerde en çok kullanılan malzeme kösele, sırım ve deri olmuştur.Deri ürünlerin yüzey süslemelerinde aplike, kabartma, oyma, işleme, ıslatarak şekil verme, baskı, boyama, gömme, çizerek yüzey süsleme, linol bıçağı ile oyma teknikleri kullanılmaktadır.Ürünlerde en çok kullanılan renk kahverengi tonlarıdır. Bununla birlikte köselenin doğal rengi, yeşil, siyah, kırmızı, beyaz da yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu ürünleri renklendirilmesinde ise en çok anilin boya tercih edilmektedir.Dekoratif deri ürünlerinde yoğun olarak geometrik motifler kullanılmaktadır. Bununla birlikte kullanım yerlerine göre değişen nesnesel, hayvansal, bitkisel, insan figürleri vb. şekillerden oluşan kompozisyonlar da mevcuttur.Sonuç olarak deri'yi diğer süsleme malzemelerinden ayıran en önemli özelliği tüm süsleme tekniklerinin deri üzerinde uygulanabilir olmasıdır. Deri, her şekle girebilen ve girdiği şekli muhafaza edebilen elastiki, mukavemeti yüksek ve gerektiğinde tahta gibi sert bir madde olmaktadır. Bu özelliği dolayısıyla deriye her türlü teknik uygulanabilmektedir.Deri ve ev giyim aksesuarlarında yapılan ürünlerin belgelenmesin de yapılacak her türlü araştırma, inceleme ve tanıtım deri sanatımızın gelişmesinde önemli rol oynayacak ve gelecek kuşaklara aktarılmasında bir ışık tutarak milli kültürümüze katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
You do not investigate (Istanbul) her skinny decorative products which are marketted at a province center I use variety and technical art, while scrutinise her place and choice from her angle, Sosyo at these qualities ' which are determined consumer preferences, uncommon has been evaluated her after becomes cultural and more effective than the economic angle. This discovers their private and all establishment Consumer and your producers to her knowledge she is found offer and the skinny subjects programs which take the speck eats temiz?de besides develop at the contribution is think.The research consists of hand-made decorative leather clothing and home accessories.The research started in 2005 and the number of survey sheets were put into practice to the number of 22 sales representatives by the researcher to get information about the leather products on the market, the qualities which the consumers ask for, the factors which affect the selling.etc.Furthermore the research data consist of the number of 43 leather home accessories , 47 leather clothing accessories; in conclusion the total sum of 90 leather products and the data which were obtained from the sales representatives whos sell these kinds of products. Screening procedure is used for this research.The photos have been taken of each product and each have been examined towards the points of type, technigue, color, motive, composition, areas of usage and guality.The technique which becomes applied at your skinny products our day and (uslup) do after our traditional culture's breeze becomes a continuation. With the technology which develops however a baby a foot is make up has been worked. This result a technical at your products skinny decorative design at the compositions a team changes has been lived a new method and methods become applied she has started. Besides the individuals interest and their need. (onceleri) her skinny products whose daily need is do to welcome decorate and the places which they lived in our day and an aimed to is decorated accessory is do. Her areas are found that I use new and influence her state together this becomes to the touristic quality an owner Sunday, at the optimistic direction.The products which are most popular to the consumer and widely avaliable in the market of the decorative leather as a home accessories are phote frames, decoration panels, pen holders; as on outfit accesseroies are firstly handbags and belts.A skinny decorative house accessory while becoming a lampshade, while becoming purse and jewelry piece rawhide sandal and a belt at the head, like painting products consumer From your side which the preference is found that edilen be en much at the market variety.The widely used materials in these products are thick leather, thir leather straps and normal leather.The skinny products decorate surface applying and blistered and hollow and embroidered pressure you do not give makes her wet a shape,, you do not bury and you do not decorate a linol knife while drawing surface, Hollow technical become used.The color which is mostly used in the products is brown and alsoits shades. Also the natural color of the thick leather, gren, blabk and white are used extensively. Aniline dye is preferaby used in the colartion of the products.The most widely found motives used in decorative leather products are geometrical motives. Nevertheletss depending on where the product is going to be used different compositions are available such asplants, animals, abstracts and masksA result you do not decorate the important quality which separates from her material while becoming other all you do not decorate technical over skinny can become applied. A formal protection which can enter and enter with every skinny suspicion her elastic resistance which can do be highly and become hard wooden material which to . This her quality be consequently skinny every various technical can become applied.Skinny and a house your products which are do at clothing accessories document will be do you do not investigate every various and you not become thin an introduction our skinny art develops the important role will play with and will come to the belts is quoted light will provide while throw at our national culture contribution