65 yaş üstü (senyör) yaşlılarda düzenli fiziksel aktivitenin vücut imgesi algısı ve bazı fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
The effect of regular physical activity on body image perception and some physical fitness parameters in the elderly over 65 (senior)
- Tez No: 826368
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı 65 yaş üstü yaşlılarda düzenli fiziksel aktivitenin vücut imgesi algısı ve bazı fiziksel uygunluk parametreleri üzerindeki etkileri ve bu parametreler arsındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Araştırmaya gönüllülük prensibine bağlı olarak 65 yaş üstü 32 birey katılmıştır. Araştırmanın fiziksel aktivite ve vücut imgesi algısı değişkeniyle ilgili verileri“Özel Spor İşletmelerinde Egzersiz Yapan Bireylerin Vücut İmgelerine Verdikleri Önem Anketi”ile elde edilmiş ve SPSS sistemiyle değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda 65 yaş üzeri bireylerin gerçekleştirdiği düzenli fiziksel aktivitenin vücut imgesi algısı arasında pozitif bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda araştırmada ek olarak alınan fiziksel uygunluk parametrelerinin ön test son test karşılaştırması anlamlı ölçüde skor artışı meydana getirdiği ve 65 yaş üstü (senyör) bireylerde yaşam kalitesi, öz güven ve olumlu vücut imgesi algısına katkıda bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of regular physical activity on body image perception and some physical fitness parameters and the relationship between these parameters in elderly people over 65 years of age. Thirty-two individuals over the age of 65 participated in the study on a voluntary basis. The data related to the variable of physical activity and body image perception were obtained with the“Questionnaire on the Importance Given to Body Image by Individuals Exercising in Private Sports Enterprises”and evaluated with the SPSS system. As a result of the statistical analysis, it was concluded that there is a positive relationship between regular physical activity performed by individuals over the age of 65 and body image perception. At the same time, it was concluded that the pre-test post-test comparison of the physical fitness parameters taken as an addition in the study resulted in a significant score increase and contributed to the quality of life, self-confidence and positive body image perception in individuals over 65 years of age (senor).