Okulöncesi eğitimde türkçe etkinliklerinde uygulanan öykü tamamlama tekniğinin çocukların problem çözme becerisine etkisi konusunda öğretmen görüşleri
The teachers opinions regarding the effects of story completion technique applied in Turkish activities on childrens problem solving skills in preschool education
  1. Tez No: 211688
  2. Yazar: ASLI YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Okulöncesi dönem, çocukların gelişimlerinin en hızlı olduğu dönemdir. Bu dönemde, çocukların kendini ifade edebilen, sorgulayan, araştıran ve problem çözen bireyler olarak yetiştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda okulöncesi eğitim programında birçok etkinliğe yer verilmiştir. Söz konusu etkinlikler arasında önemli bir yeri olan Türkçe etkinliğinde de çeşitli yöntem ve teknikler kullanılmaktadır. Bu tekniklerden biri olan öykü tamamlama tekniği, çocukların yaratıcılıklarını, hayal gücünü, düşünme becerilerini geliştirmesinin yanı sıra özellikle problem çözme becerisini de geliştirmektedir. Bu araştırmanın amacı, okulöncesi eğitimde Türkçe etkinliklerinde uygulanan öykü tamamlama tekniğinin çocukların problem çözme becerisinin gelişimine etkisini öğretmen görüşüne dayalı olarak belirlemektir. Araştırma, 2006-2007 eğitim öğretim yılında Eskişehir il merkezindeki dört bağımsız anaokulunda görev yapan 6 yaş grubu öğretmenleri ve sosyo-ekonomik düzeylerine göre belirlenen dokuz ilköğretim okulunun anasınıfı öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen araştırmada 30 öğretmen ile görüşülmüş ve kendisiyle görüşme yapılan öğretmenlerin sınıflarında gözlemler yapılmıştır. Araştırma verileri, nitel veri toplama tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme ve yapılandırılmış gözlem teknikleri ile toplanmıştır. Görüşme verilerinin çözümlenmesinde betimsel analiz tekniği kullanılmış ve elde edilen veriler sayısallaştırılmıştır. Gözlem verilerinin çözümlenmesinde ise frekans hesaplamaları yapılmıştır. Görüşme ve gözlem teknikleri yoluyla elde edilen bulgular tanımlanmış ve yorumlanmıştır. Araştırmada gerek görüşmeler gerek gözlemler sonucunda elde edilen bulgular, öykü tamamlama tekniğinin çocukların problem çözme becerisini geliştirdiğini ortaya koymuştur. Öğretmenlerin tümü, öykü tamamlama tekniğinin çocukların problem çözme becerisini geliştirdiğini düşünmektedir. Sınıflarda yapılan gözlemler sırasında, öğretmenlerin öykü tamamlama tekniğini planlama, uygulama ve değerlendirme aşamalarında genel anlamda sıkıntı yaşamadığı; yalnızca, öykü tamamlama tekniğini uyguladıktan sonra söylenenleri sistematik bir biçimde bütünleştirme ve öykü ile ilgili özgün bir ürün ortaya koyma konusunda sıkıntı yaşadıkları gözlenmiştir. Yine, gözlemler sonucunda öykü tamamlama tekniğinin çocukların problem çözme becerisinin alt beceri alanlarından iletişim becerileri ve sosyal becerilerin gelişiminde daha çok etkili olduğu görülmüştür. Elde edilen diğer bulgulara göre öğretmenler, öykü tamamlama tekniğinin, çocukların problem çözme becerisini geliştirmesinin yanı sıra, kendini ifade etme becerisini, yaratıcılığı ve hayal gücünü de geliştirdiğini düşünmektedir. Ayrıca, öğretmenler öykü tamamlama tekniğinin problem çözme becerisine etkisini arttırabilmek için aile ile işbirliği yapılmasını, öykü tamamlama tekniğinin daha sık kullanılmasını, ilgi çekici öykü ve problem durumları seçilmesini önermişlerdir. sayısallaştırılmıştır. Gözlem verilerinin çözümlenmesinde ise frekans hesaplamaları yapılmıştır. Görüşme ve gözlem teknikleri yoluyla elde edilen bulgular tanımlanmış ve yorumlanmıştır. Araştırmada gerek görüşmeler gerek gözlemler sonucunda elde edilen bulgular, öykü tamamlama tekniğinin çocukların problem çözme becerisini geliştirdiğini ortaya koymuştur. Öğretmenlerin tümü, öykü tamamlama tekniğinin çocukların problem çözme becerisini geliştirdiğini düşünmektedir. Sınıflarda yapılan gözlemler sırasında, öğretmenlerin öykü tamamlama tekniğini planlama, uygulama ve değerlendirme aşamalarında genel anlamda sıkıntı yaşamadığı; yalnızca, öykü tamamlama tekniğini uyguladıktan sonra söylenenleri sistematik bir biçimde bütünleştirme ve öykü ile ilgili özgün bir ürün ortaya koyma konusunda sıkıntı yaşadıkları gözlenmiştir. Yine, gözlemler sonucunda öykü tamamlama tekniğinin çocukların problem çözme becerisinin alt beceri alanlarından iletişim becerileri ve sosyal becerilerin gelişiminde daha çok etkili olduğu görülmüştür. Elde edilen diğer bulgulara göre öğretmenler, öykü tamamlama tekniğinin, çocukların problem çözme becerisini geliştirmesinin yanı sıra, kendini ifade etme becerisini, yaratıcılığı ve hayal gücünü de geliştirdiğini düşünmektedir. Ayrıca, öğretmenler öykü tamamlama tekniğinin problem çözme becerisine etkisini arttırabilmek için aile ile işbirliği yapılmasını, öykü tamamlama tekniğinin daha sık kullanılmasını, ilgi çekici öykü ve problem durumları seçilmesini önermişlerdir
Özet (Çeviri)
Preschool age is the period in which children develop very fast. In that period, it is very important to bring up children as a self-expressive, questioner, researcher and problem solver individual. In this sense, a lot of activities are included in preschool curriculum. In Turkish activities which has an important place in that activities, various methods and techniques are used. As one of these techniques, story completion technique improves especially children?s problem solving skill as well as their creativity, imagination, and thinking skills. The aim of this research is to determine the effect of story completion technique applied in Turkish activities that put into practice in preschool education to development of children?s problem solving skill based on teacher?s view. This research was carried out based on the view of 6-age-group teacher who work in 4 independent kindergartens and preschool teacher who work in 9 primary schools that were determined according to socio-economic levels in Eskişehir city center at 2006-2007 academic year. 30 teachers were interviewed and observations were done in classes of interviewed teachers in the research that has been carried out by using survey model, Data of research were collected by using semi-structured interview technique and structured observation technique, which are qualitative data collection methods. For analyzing of interview data, descriptive analysis technique was employed and qualitative data were transformed into quantitative data. For analyzing of observation data, frequency calculation were done. Then, the findings which were obtained by interview and observation techniques were descripted and interpreted. Obtained data in consequence of both interviews and observations revealed that story completion technique enhances children?s problem solving skill. All teachers think that story completion technique enhances children?s problem solving skill. In observation at classes, it was determined that teachers generally didn?t have difficulties in planning, applying and evaluating the story completion technique. In addition, after the implementation, it was observed that teachers had difficulty in integrating children?s idea and composing an original output regarding the story. Also it was seen that story completion technique have much more effect on communication skills and social skills which are the sub skill areas of problem solving skill. Teachers think that story sompletion technique enhances self-expression skill, creativity and imagination, as well as problem solving skill. Apart from this, to increase effect of story completion technique on problem solving skill, teachers suggest that should cooperate with families, use story completion technique frequently, choose attractive stories and problem situations.