Desen eğitiminde yapılandırmacı öğrenme uygulamalarının etkililiği (Dumlupınar Üniversitesi örneği)
The effectiveness of constructivist learning applications in design education (sample of Dumlupinar University)
  1. Tez No: 211692
  2. Yazar: SELDA MANT
  3. Danışmanlar: PROF. OYA KINIKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Desen eğitiminde yapılandırmacı öğrenme uygulamalarının etkililiğini belirlemeye yönelik olarak yapılan bu araştırma, deneme modellerinden öntest-sontest kontrol gruplu modele göre desenlenmiştir. Araştırma 2006-2007 öğretim yılı güz döneminde, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde deney ve kontrol grupları olarak atanan Resim Bölümü II. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak desen bilgisi başarı testi kullanılmış ve öğrencilere desen çizimi yaptırılmıştır. Araştırmayla ilgili tüm istatistiksel çözümlemelerde SPSS paket programından yararlanılmış, deney ve kontrol grubundan elde edilen puanlar arasındaki farkın anlamlı olup olmadığı "t? testi ile sınanmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda anlamlılık düzeyi .05 olarak benimsenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şöyledir: · Desen dersinde, yapılandırmacı öğrenmenin uygulandığı deney grubu ile öğretmen merkezli öğretimin uygulandığı kontrol grubunun desen bilgisi arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. · Desen dersinde, yapılandırmacı öğrenmenin uygulandığı deney grubu ile öğretmen merkezli öğretimin uygulandığı kontrol grubunun desen çizme becerisi arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark vardır. Bu araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde desen eğitiminde yapılandırmacı öğrenme uygulamalarının etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in order to define the effectiveness of constructivist learning applications in design education through using the model of pretest/post-test control group. Two groups of learners ,who were 2nd grade students at Dumlupinar University Fine Arts Faculty Painting Department in 2006-2007 fall semester , were divided as control and experiment groups. At the beginning and the end of the experimental application, knowledge of Design Achievement test was given to both of the groups and they had `the design drawing? done.In order to compare the groups ,the `t? test was used and the .05 significance level was considered.In analyzing the data the SPSS was used. After statistical analysis in this research,the following resuts were obtained: · There is a significant difference for the favour of experiment group participated in design lesson applying constructivist learning and the control group exposed to teachered centered education ,in terms of design knowledge. · There is a significant difference for the favour of experiment group participated in design lesson applying constructivist learning and the control group exposed to teachered centered education ,in terms of design skill. In considering the result of the study,it was found out that the constructivist learning applications were effective in the design education at Dumlupinar University, Fine Arts Faculty Painting Department.