Horon müziklerinin kemana uyarlanmasına yönelik bir yöntem önerisi ve kullanılabilirlik durumunun değerlendirilmesi
A method proposal for adapting horon music to violin and evaluation of usability
- Tez No: 829202
- Danışmanlar: PROF. YILMAZ ŞENDURUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Araştırmanın amacı, horon müziklerinin kemana uyarlanmasına yönelik bir yöntem önerisi sunmak ve kullanılabilirlik durumunu değerlendirmektir. Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Öncelikle çalışma grubunun hazırbulunuşluğunu ve denkliğini belirlemek amacıyla keman dersine yönelik tutumları ve keman alanına yönelik genel bilgi düzeylerine bakılmıştır. Ardından, deney grubuyla yapılandırmacı yaklaşımı esas alan ve 5E modeline uygun olarak hazırlanan sekiz haftalık ders planına göre keman eğitimi, kontrol grubuna ise geleneksel keman eğitimi uygulanmıştır. Uyarlamalar üzerinden deney ve kontrol grubuyla haftada 1 saat olmak üzere toplam 8 ders yürütülmüş ve ön test-son test sonuçları (grup içi) karşılaştırılmıştır. Araştırmanın deneysel boyutuna ilişkin olarak çalışma grubunu Gazi Üniversitesi, Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı, Müzik Eğitimi Bilim Dalı'nda öğrenim gören 3 doktora, 3 yüksek lisans olmak üzere 6 lisansüstü keman öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın betimsel boyutunda ise alan yazını taranarak keman eğitimi ve horon müziği kuramsal çerçevede açıklanmış, Romiko ve Çaykara horonları geleneksel olarak kaydedilmiş görsel ve işitsel örnekler üzerinden notaya alınarak keman uyarlamaları ortaya koyulmuştur. Hazırlanan Öğrenme Alanı ve Kazanımlar Tablosu (Ek-7) alan uzmanlarının görüşüne sunulmuş, uyarlamalar müzikal olarak analiz edilmiş ve uyarlamalara yönelik alıştırmalar yazılmıştır. Uyarlamaların etkililiğini belirlemeye yönelik olarak ise uzman görüşü alınarak Keman Performans Değerlendirme Formu (Ek-9) hazırlanmıştır. Bu form kullanılarak alan uzmanlarınca değerlendirilen performanslar sonucunda uyarlamaların ve dolayısıyla kullanılan yöntemin etkililiği belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra ise, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin seçilen 2 horon eserine ilişkin son test puanları (gruplar arası) karşılaştırılarak 8 haftalık horon ezgilerine dayalı keman eğitiminin etkililiği belirlenmiştir. Grup içi keman performans puanlarının karşılaştırılmasında Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi'nden, gruplar arası keman performans puanlarının karşılaştırılmasında ise Bağımsız Gruplar Mann-Whitney U Testi'nden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, deney grubu öğrencilerinin 8 haftalık horon ezgilerine dayalı keman eğitimi sonrası değerlendirilen keman performanslarının anlamlı bir şekilde yükseldiği ve uygulanan yöntemin belirlenen 9 kazanım üzerinde de 'büyük' etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Kontrol grubu öğrencilerinin ise, 8 haftalık geleneksel keman eğitimi sonrası değerlendirilen keman performanslarının ve belirlenen 9 kazanımdan bazılarına ilişkin puanlarının istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yükseldiği görülmüştür. Sonuç olarak, 8 haftalık horon ezgilerine dayalı keman eğitimi uygulamasına ilişkin hazırlanan öğretim yönteminin, deney grubu öğrencilerinin keman performans düzeyini, kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı bir şekilde arttırdığı anlaşılmıştır. Bu sonuçlar bağlamında, horon müziği uyarlamalarının keman öğrencileri tarafından seslendirilebileceği ve horonların keman eğitiminde geçerli bir eğitim materyali olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to propose a method for adapting horon music to violin and to evaluate its usability. A pretest-posttest control group experimental design was used in the research. First of all, in order to determine the readiness and equivalence of the study group, their attitudes towards the violin lesson and their general knowledge level about the violin field were examined. Then, violin training was given to the experimental group according to an eight-week lesson plan based on the constructivist approach and prepared in accordance with the 5E model, and traditional violin training was given to the control group. A total of 8 lessons, 1 hour a week, were conducted with the experimental and control groups through the adaptations, and the pre-test and post-test results (within the group) were compared. Regarding the experimental dimension of the research, the study group consists of 6 postgraduate violin students, 3 doctoral and 3 master's degree students, studying at Gazi University, Institute of Educational Sciences, Department of Fine Arts, Department of Music Education. In the descriptive dimension of the research, the literature was scanned and violin education and horon music were explained in a theoretical framework, and violin adaptations were revealed by notating Romiko and Çaykara horons through traditionally recorded visual and auditory examples. The prepared Learning Area and Acquisitions Table (Annex-7) of the adaptations was presented to the opinion of field experts, the adaptations were analyzed musically and exercises were written for the adaptations. In order to determine the effectiveness of the adaptations, the Violin Performance Evaluation Form (Annex-9) was prepared by taking expert opinion. As a result of the performances evaluated by field experts using this form, the effectiveness of the adaptations and therefore the method used was tried to be determined. Then, the effectiveness of the 8-week violin education based on horon melodies was determined by comparing the post-test scores (between groups) of the students in the experimental and control groups regarding the 2 selected horon pieces. Wilcoxon Signed Rank Test was used to compare violin performance scores within groups, and the Independent Groups MannWhitney U Test was used to compare violin performance scores between groups. As a result of the research, it was revealed that the violin performances of the experimental group students, evaluated after 8 weeks of violin training based on horon melodies, increased significantly and the applied method had a 'great' effect on the 9 determined outcomes. It was observed that the violin performances of the control group students, evaluated after 8 weeks of traditional violin training, and their scores regarding some of the 9 determined achievements increased statistically significantly. As a result, it was understood that the teaching method prepared for the 8-week violin education application based on horon melodies significantly increased the violin performance level of the experimental group students compared to the control group students. In the context of these results, it is thought that horon music adaptations can be performed by violin students and horons can be a valid educational material in violin education.