Web tabanlı matematik öğretimine yönelik öğrenci görüşlerinin belirlenmesi: Desmos örneği
Determining student views on web-based mathematics teaching: The example of Desmos
  1. Tez No: 894107
  2. Yazar: MELİSA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ERDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu araştırmanın amacı, web tabanlı matematik öğretimi kapsamında 11. sınıf fonksiyonlarda uygulamalar alt öğrenme alanına yönelik geliştirilen Desmos etkinlikleri aracılığıyla öğrenci görüşlerini belirlemektir. Teknolojinin son yıllardaki hızlı gelişimi eğitimin de teknolojik araç-gereç ve yazılımlardan yararlanmasına olanak tanıyacak düzeye gelmesini sağlamıştır. Sınıflardaki akıllı tahtalar üzerinden, tablet ya da akıllı telefonların kullanımı ile canlı uygulama ya da ödev uygulamaları yoluyla Desmos gibi programlardan yararlanılabilir. Desmos ücretsiz bir uygulama, bilgisayara ya da tablete indirilemeyen çevrimiçi çalışan öğrenme ve öğretme platformudur. Özellikle de sunduğu farklı alanlara yönelik matematik araçları ile öğretmenlere etkileşimli sınıf içi etkinlikler düzenlemesine imkân veren platformlarında öğrenci görüşlerinin öğretmenler tarafından takip edilmesini kolaylaştırmaktadır. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması araştırma deseni ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini bir Anadolu lisesinin eşit ağırlık bölümünde eğitim-öğretim görmekte olan 15 erkek ve 15 kız öğrenciden oluşan toplam otuz 11. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada araştırmacı tarafından 11. sınıf sayılar ve cebir öğrenme alanının fonksiyonlarda uygulamalar alt öğrenme alanına yönelik dört kazanım için yapılandırmacı yaklaşıma göre hazırlanan 20 Desmos etkinliği kullanılmıştır. Hazırlanan Desmos etkinlikleri iki alanında uzman öğretim üyesi, araştırmacı ile aynı okulda görev yapan bir matematik öğretmeni tarafından incelenmiş ve gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Etkinlikler farklı bir Anadolu lisesinin iki 12. sınıf öğrencisine uygulanarak pilot çalışması gerçekleştirilmiş ve düzenlemeler yapılmıştır. Hazırlanan Desmos etkinlikler 5E öğrenme modeline göre planlanıp 5 haftalık 29 ders saati boyunca matematik derslerinde uygulanmıştır. Araştırmada akıllı tahta ve katılımcı olacak öğrencilerin akıllı telefonları aracılığıyla uygulama gerçekleştirilmiştir. Etkinliklerin sınıf içi uygulamalarının tamamlanmasının ardından 10 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmeler için kullanılan veri toplama araçlarından biri olan görüşme formunun son hali için uygulanmadan önce alan uzmanı iki öğretim üyesi tarafından incelenmiş ve farklı bir Anadolu lisesinin iki öğrencisi ile pilot çalışması yapılarak düzenlemeler yapılmıştır. Ardından 10 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve daha sonra araştırmacılar tarafından transkript edilmek üzere öğrenci izniyle ses kaydı altına alınmıştır. Veri toplama araçları Desmos üzerine kaydedilmiş etkinlik sonuçları, yarı yapılandırılmış görüşmelere ait ses kayıtları ve araştırmacının yansıtıcı günlükleridir. Bu çalışmada görüşmeler sonucunda elde edilen veriler tek tek dinlenerek birebir transkript edilmiştir. Veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiş ve kod ve temalar oluşturulmuştur. Çalışmanın amacına uygun olarak bulgular yorumlanmış, frekanslar belirlenmiş, tablolar oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda öğrencilerin fonksiyonlarda uygulamalar alt öğrenme alanında Desmos kullanımına olumlu bir yaklaşım gösterdikleri görülmüştür. Bu olumlu görüşler Desmos ile ders işlenişlerinin anlaşılır, kalıcı, yanlışları görme fırsatı sunan, zaman kaybı yaratmayan, görsellik barındıran, deneyerek bulma olanağı sağlaması ve eğlenceli ders işlendiği görüşleri elde edilen sonuçlar arasındadır. Olumsuz öğrenci görüşleri arasında ise derste not alamamak, sınıf yönetiminde eksiklikler olması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine student opinions through Desmos activities developed for the sub-learning area of applications in functions within the scope of web-based mathematics teaching for 11th grade. The rapid development of technology in recent years has enabled the use of technological tools and software in education. Programs like Desmos can be utilized through smartboards in classrooms, the use of tablets or smartphones, live applications, or homework applications. Desmos is a free, online learning and teaching platform that cannot be downloaded to a computer or tablet. It is particularly useful for organizing interactive in-class activities with its various mathematical tools, allowing teachers to easily monitor students' opinions on these platforms. The research was conducted using the case study research design, one of the qualitative research methods. A convenient sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used in this study. The sample of the research consists of a total of thirty 11th grade students, 15 boys and 15 girls, who are studying in the equal weight section of an Anatolian high school. In this study, 20 Desmos activities were used, which were prepared by the researcher according to the constructivist approach for four learning outcomes related to the sub-learning area of applications in functions within the numbers and algebra learning area of the 11th grade curriculum. The prepared Desmos activities were reviewed by two field experts and a mathematics teacher working at the same school as the researcher, and necessary adjustments were made. A pilot study was conducted by applying the activities to two 12th grade students from another Anatolian high school, and revisions were made. The Desmos activities were planned according to the 5E learning model and were implemented during 29 lesson hours over 5 weeks in mathematics classes. The activities were carried out using a smartboard and the smartphones of the participating students. After the in-class applications of the activities were completed, semi-structured interviews were conducted with 10 students. The interview form, one of the data collection tools used for these interviews, was reviewed by two field experts before being applied and was piloted with two students from another Anatolian high school, after which revisions were made. Subsequently, semi-structured interviews were conducted with 10 students, and with the students' permission, the interviews were audio-recorded to be transcribed later by the researchers. The data collection tools include the recorded results of the activities on Desmos, the audio recordings of the semi-structured interviews, and the researcher's reflective journals. In this study, the data obtained from the interviews were individually transcribed after listening to them. The data were analyzed using descriptive analysis, and codes and themes were created. The findings were interpreted according to the purpose of the study, frequencies were determined, and tables were created. Based on the findings, it was observed that students had a positive attitude towards the use of Desmos in the sub-learning area of applications in functions. These positive opinions include the views that the lessons conducted with Desmos were understandable, permanent, provided the opportunity to see mistakes, did not waste time, contained visual elements, allowed for learning through experimentation, and made the lessons enjoyable. The negative student opinions included the inability to take notes during the lesson and deficiencies in classroom management.