Kaynaştırma uygulanan bir ilköğretim sınıfındaki sosyal yeterlik özelliklerinin betimlenmesi ve iyileştirilmesi çalışmaları
An investigation of description and intervention efforts of social competence characteristics of a mainstreamed primary classroom
- Tez No: 211694
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZGİN VURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu eylem araştırmasının genel amacı, Eskişehir ilinde kaynaştırma programı uygulanan üçüncü sınıf düzeyindeki bir sınıftaki sosyal yeterlik özelliklerinin betimlenmesi ve iyileştirme gayretlerinin incelenmesidir. Araştırmanın katılımcıları ?zihinsel öğrenme yetersizliği? olarak tanılanan bir çocuk, altı normal gelişim gösteren çocuk, sınıf öğretmeni, okul rehber öğretmeni, çocukların aileleri, araştırmacı, tez danışmanları ve eğitim alanından iki uzmandır. Bu araştırma iki basamaktan oluşmuştur. Birinci basamakta saha notları, görüşmeler, sınıftaki gerçek etkileşimlerin videoteyp kayıtları ve öğrencilerin ürünleri yoluyla genel durumlar, sosyal beceriler ve sınıf iklimi betimlenmiştir. Toplanan ve analiz edilen veriler temel alınarak öğretmenin de katılımıyla bir sosyal beceri iyileştirme programı hazırlanmıştır. İkinci basamakta, bu programa göre çeşitli etkinlik planları hazırlanmıştır ve belirlenen derslerde öğretmen ve araştırmacı bu etkinlikleri uygulamışlardır. Ders planları, görüşmeler, öğrencilerin ürünlerinden oluşan veriler döngüsel olarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Tüm dersler ya öğretmen ya da araştırmacı tarafından videoteyp ile kayıt edilmiştir. Derslerin uygulanmasından önce ve sonra öğretmenle haftalık yansıtma toplantıları gerçekleştirilmiştir. Süregelen veriler tez danışmanları tarafından düzenli olarak incelenmiştir. ii Öğretmenin, okul rehber öğretmenin, öğrencilerin ve ailelerin uygulanan program hakkında olumlu görüşleri olduğu belirlenmiştir. Öğretmen akademik becerilerinde, mesleki öz güveninde ve sınıfındaki sosyal becerileri ve etkileşimleri geliştirmede kendisinin gelişmiş olduğunu bildirmiştir. Ek olarak, yüksek akademik becerileri olmasına rağmen arkadaşlarına engel olan öğrencilerin de bu istenmeyen davranışlarının üstesinden geldiklerini açıklamıştır. Okul rehber öğretmeni sınıfta uygulanan sosyal becerilerle ilgili etkinliklerin öğrencilerin akademik ve sosyal becerilerini ve öğretmenin bilgisini, davranışlarını ve mesleki öz güvenini geliştirdiğini bildirmiştir. Öğretmenin ve okul rehber öğretmenin görüşlerine benzer olarak, aileler de çocuklarının akademik ve sosyal becerilerde geliştiklerini rapor etmişlerdir. Akran tercih ölçekleri incelendiğinde, kaynaştırma öğrencisi ve diğer altı odak öğrencinin sosyal statülerinde değişiklik olduğu belirlenmiştir. Bu araştırma, araştırmacının sosyal beceri iyileştirme programı hazırlama, uygulama ve şekillendirme becerilerinin gelişmesini sağlamıştır. Sonuç olarak, kaynaştırma ortamında uzmanlar ve öğretmenlerin işbirlikli çalışmalarının sadece kaynaştırma öğrencisine değil, sınıftaki tüm paydaşlara olumlu etkileri olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
The general purpose of this action research study was to describe and examine the efforts taken for the improvement of the social adequacy characteristics in a third grade mainstreamed primary school classroom in Eskişehir. A child who was diagnosed as intellectual disability, six normally developing students, their teacher, the school counselor, the parents, the researcher, her dissertation advisors and two specialists in the field of education were the participants of this investigation. This research effort occurred in two phases. During the first phase the general situations, social skills and the classroom climate were described by utilizing the field notes, interviews, videotaped data of the actual classroom interactions and the students? artifacts. Based on the compiled and analyzed data a social skills intervention program was developed with the contribution of the classroom teacher. According to this program various activity plans were developed and the teacher and the researcher applied the activities during the determined lessons. The data including the lesson plans, interviews, the students? artifacts were collected and analyzed in cyclical actions. All the lessons were videotaped by either the teacher or the researcher. The weekly reflection meetings were held with the teacher before and after the application of each lesson plans. The ongoing data were reviewed by the advisors regularly. iv It was found that the teacher and school counselor and students? parents have positive opinions toward the applied program. The teacher reported that he improved in his academic skills and occupational self esteem about developing social skills and interactions of his classroom. In addition, the teacher explained that the students who have high academic success but obstructing their peers overcame their unaccepted social skills. The school counselor reported that the activities about social skills applied classroom fostered the students? academic and social skills, improved the teacher?s knowledge, behaviors and increased his occupational self-esteem. Similar to the teacher?s and the school counselor?s opinions, the parents reported that the students improved in their academic and social skills. When peer preference scale data were examined, it was determined that the social status of the mainstreamed child and other focused students changed. This investigation provided the researcher to improve her skills in developing, applying and modifying, social skills intervention program in the mainstream. In conclusion, in the mainstream conditions, collaborative work of specialists and teachers seemed to have positive impacts on not only the mainstreamed student but also the other stakeholders? social skills in the classroom.