Yönetim bilgisinin yayılımında danışmanlık firmalarının rolü: Türkiye üzerine tarihsel bir analiz
The roles of counsellor firms at spreading of management knowledge: A historical analysis on Turkey
- Tez No: 211709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
çinde bulundugumuz bilgi çagında, isletmelerin uzun vadeli rekabet avantajı kazanmalarının yolu, üretilen yeni yönetim bilgisine en kısa zamanda sahip olmaları ve bu bilgiyi etkili ve verimli biçimde kullanmalarından geçmektedir. Çalısmada gelismis ülkelerde üretilen yönetim bilgisinin yayılımında rol alan aktörler ortaya konulmakta, bu aktörlerden danısmanlık firmalarının rolü incelenmektedir. ncelemede öncelikle yönetim danısmanlıgı kavramının dogusu üzerinde durulmus, müteakiben Amerikan kökenli yönetim bilgisinin danısmanlık firmaları vasıtasıyla Avrupa'ya yayılımı ele alınmıstır. Yönetim danısmanlıgının Avrupa'da yayılımı ve ülkemizde Marshall Planı ve Amerikan Teknik yardımı ile dogdugu degerlendirilen danısmanlık kavramı dönemler itibarıyla ortaya konulmustur. Ayrıca, yerli yönetim danısmanlık firmalarının gelisimi ve dıs kaynaklı yönetim bilgisinin transfer edilmesindeki rolleri analiz edilmis ve Türkiye'de yönetim bilgisinin üretilemedigi, ihtiyaç duyulan yönetim bilgisinin, baslangıçta ABD'den, daha sonra Avrupa'dan transfer edilerek ve yerelde yeniden üretilerek kullanıma sunuldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In the era that we bear witness, that is an obligation for the enterprises to gain newly produced management knowledge and to use this knowledge appropriately and effectively in order to gain long term competing advantages. In this study, the actors that have a part in spreading of management knowledge which has been produced in developed countries are determined and the role of counselor firms is examined. In the research, first of all, the term ?management counseling? is deliberated, subsequently the diffuse of American-based management knowledge into Europe is discussed. As a part of this diffusion, the counseling in Turkey, which is claimed to take root from the Marshall Plan and American Technical Aid Programme is examined in respect of periods. Furthermore, the development of local counselor firms and the part that they have taken in the transfer of foreignbased management knowledge are analyzed. Finally, it is seen that so far Turkey has not been able to produce management knowledge, thus the necessary management knowledge was initially transferred from USA and later on European countries and supplied to local market after being reproduced on local perceptions.