Kriz dönemlerinde işletmelerde insan kaynakları politikaları ve bir uygulama
The policies on the management of human resources in time of crises and a sample study
  1. Tez No: 211708
  2. Yazar: TUĞBA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. VEYSEL AĞCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
nsan Kaynakları Yönetimi, son zamanda isletmeler tarafından her geçen gün daha fazla önem verilmeye baslanan yeni bir yönetim disiplinidir. Günümüz isletmelerinde insan kaynakları yönetimi bir uzmanlık dalı olarak, her türlü yenilik ve gelismelere açık, isletmenin diger departmanları ile es deger düzeyde ve dinamik bir uygulama biçimi haline gelmistir. sletmelerde basarının saglanması, is görenlerde verimli çalısmayı özendirici motivasyon tedbirlerim, insan kaynaklarının egitimini, gelistirilmesini, kariyer yönetimini ve görevde yükselmesini, ücret ve diger ödemeleri, is güvenligi, örgüt içi iliskilerde sorunlar gibi hususları da kapsayan; gerek is görenlerin beklentilerine, gerekse isletmenin amaçlarına, hedeflerine ve genel politikasına uygun; devlet, sendika gibi baskı gruplarının varlıgına göre sekillenmis; hem dinamik, hem de tutarlı insan kaynakları politikaları tayin edilip, uygulanması ile önemli ölçüde kolaylasacaktır. Krizler örgütlerin ve toplumların yasamında karsılasılabilecek kaotik durumlardır ve karmasa yaratırlar. Bu nedenle, isletmeler her geçen gün daha yogun olarak kriz yönetimi tekniklerine basvurur hale gelmislerdir. Örgütlerin istenmeyen bir durumla karsılasmaları halinde yürürlüge girmesi beklenen uygulama olarak bilinen kriz yönetimi; örgütlerin zarar gören imajlarının düzeltilmesi, örgütün kendi dogasından dolayı karsılasılması muhtemel olumsuzlukların önlenmesi ya da en az zararla atlatılabilmesini saglama amacını tasımaktadır. Bu çalısmanın amacı, kriz ortamında uygulanacak insan kaynakları politikalarının nasıl olması gerektigi, kriz öncesi gelistirilen insan kaynakları politikalarının kriz döneminde etkilerinin neler oldugunu ortaya koymaktır. Bu amaç kapsamında Kütahya'da faaliyet gösteren çini isletmeleri üzerinde bir anket uygulaması yapılmıs ve Kriz Dönemlerinde tutarlı nsan Kaynakları Politikaları uygulanmadıgı sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
Human Resources Management is a new adminstration dicipline that is given importance by the managements nowadays. At recent managements, Human Recources management is considered as an expert area, is opened to every new progress become equal with the other departments an a dynamic application. At managements, in order to increase the success and include the preeautions that increase motivations of employments, human recources' education, revolution, career management and promotion, salary and other payments, work guarantee, the problems within the management, the workers' expectations, appropriate to management goals, aims and is shaped according to the precence of government, trade union both dynamic and consistant human resources one found and applied. Crisis are caotic situations that societies and organization face and they create caos. Because of that, managements started to eal with crisis management techniques. Crisis management is applied when the organizations meet an unexpected situation. it helps the organization to regain their images that are destroyed. it also gets rid of the negativeness that can be caused because of organization's situation. The aim of the study is to examine how should be human resources management policies in the time of crises and the effects of Human Resources Policies during the crises time developed before crises. For this purpose a sample study was done at china porcelain firms in Kütahya and Human Resources Policies of firms were examined during the crises time in these firms. The result of study show that, firms had no consistent human resources policies to manage this crises.