İlköğretim okullarındaki sınıf öğretmenlerinin sınıf disiplinini sağlamada kullandıkları yöntemlerin öğrenciler üzerindeki etkisi
The effects of the methods used by the primary school teachers in order to keep the class in discipline
- Tez No: 211731
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. C. GAZİ UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin sınıf disiplinini sağlamada kullandıkları yöntemlerin öğrenciler üzerindeki etkilerinin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Öğretmenlerin sınıf disiplinini sağlamak üzere kullandıkları ödül uygulamaları psikolojik, sosyal ve maddi ödül uygulamaları olarak 3 boyutta, ceza uygulamaları ise psikolojik, sosyal ve fiziksel ceza uygulamaları olarak yine üç boyutta ele alınmıştır. Öğretmenlerin sınıf disiplinini sağlamada kullandıkları yöntemlerin öğrenciler üzerindeki etki durumunun öğretmenlerin cinsiyeti, eğitim düzeyleri, mezun oldukları bölüm ve meslekteki kıdemlerine göre değişip değişmediğine ait toplam 24 adet hipotez test edilmiştir. Araştırma sonucunda istatistiksel olarak; 1. Bütün öğretmenlerin sınıf disiplininin sağlanması için uyguladıkları yöntemlerden en fazla psikolojik ödül ve psikolojik ceza yöntemlerinin öğrenciler üzerinde etkili olduğunu algıladıkları, 2. Bayan öğretmenlerin psikolojik, sosyal ve maddi ödül ile psikolojik ceza uygulamalarının öğrenciler üzerinde daha etkili olduğunu düşündükleri, 3. Lisans mezunu öğretmenlerin, ön lisans mezunu öğretmenlere göre sosyal ceza uygulamalarının öğrencileri daha fazla etkilendiklerini algıladıkları, 4. Meslekteki kıdemi 1-15 yıla kadar olan öğretmenlerin, meslekteki kıdemi 16 yıl ve üzerinde olan öğretmenlere göre sosyal ceza ve fiziksel ceza uygulamalarından öğrencilerin daha fazla etkilendiklerini düşündükleri bulgularına ulaşılmıştır. 5. Diğer hipotezlerin test sonuçlarında istatistiksel bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the research examines the effects of the methods on students used by the teachers in order to keep the class in discipline. The reward methods used by the teachers to keep the class in discipline are viewed in 3 different manners: physiological, social and material; the punishment methods are also viewed in 3 manners; physiological, social and physical. 24 hypotheses were tested in order to understand if the influence of the methods that were used by the teachers depended on the sex, education level, the branch that they graduated from and also the job experience. The statistical result of the research is as follows: 1. All of the teachers perceived that the most successful methods that were used on the students were physiological reward and physiological punishment, 2. The female teachers thought that physiological, social and material rewards and physiological punishment were more effective, 3. The teachers that have a bachelors degree perceived that the students were influenced by the social punishment as to the teachers that have a pre-bachelors degree, 4. The teachers that have less than 15 years of seniority thought that social punishment and physical punishment methods were more effective than the other methods as to the teachers that have more than 16 years of seniority. 5. Other hypothesis test results didn?t show any other statistical differences.