Öğrencilerin sosyalleşmesinde beden eğitimi dersinin rolü.
The role of physical education at students socializa tion
- Tez No: 211732
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GAZİ UÇKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Beden egitimi faaliyetleri insanın varolusundan bu yana devam etmektedir. Beden egitimi ve sporun önemi tüm dünya ülkelerinde önem görmüs ve benimsenmistir. Hatta spor ülkeler arası bir propaganda aracı olmustur. Beden egitimi ve spor bireyin fiziksel, ruhsal, psikolojik ve sosyal gelisimlerini de önemli ölçüde etkilemektedir. Beden egitimi insan saglıgı ve toplum saglıgı açısından önemi tartısılmaz bir gerçektir. Sosyallesme ise insanın çevresindekilerle olan ilislilerini kapsayan ve bir ömür boyu süren gelisimdir. Sosyallesme çocugun dogusundan itibaren ailesi ile baslar. Daha sonra çevresindekiler okul, ögretmen, arkadas grupları, kitle iletisim araçları ile gelisir. Okullar çocugun ve gencin sosyallesmesini saglayan en önemli kurumlardır. Beden egitimi ve spor faaliyetleri de sosyallesmeyi saglayan en önemli araçtır. Çalısmamızda ilkögretim okullarında uygulanan beden egitimi derslerinin ögrencilerin sosyallesmesine etkileri arastırıldı. Arastırmaya stanbul Tuzla ilçesinde egitim-ögretim veren 7 ilkögretim okulunda 160 ögrencinin katıldıgı bir anket uygulanmıstır. Arastırmamızda, beden egitimi kavramı, tarihi gelisimi, amaçları ve faydaları, egitimin bütünlügü içerisinde okulun fonksiyonları, milli egitimin amaçları ve okullarda beden egitimi uygulamaları, sosyallesme kavramı, safhaları, genel vasıtaları ve sosyallesmenin egitim ve beden egitimi ile iliskisi arastırılmıstır. Arastırmaya katılan deneklerden elde edilen verilerin istatistiksel islemleri SPSS 10.00 for Windows istatistik paket programda uygulanarak yapılmıstır. Uygulanan ankette beden egitimi dersinin sosyallesmeye etkisine yönelik 22 anket sorusu sorulmus ve alınan verilerle arastırmanın sonucunda bireyin sosyallesmesinde egitim ve spor faaliyetlerinin öneminin büyük oldugu belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
Physical education studies are still going on from the time human being started. The importance of physical education and sports is attached importance and adapted all around the world. Even though, sports is internationally meant to a propaganda. Physical education and sports importantly effective in the physical, physchological and social development. Physical education?s importance is an indisputable reality of human health and society health. Socialization is a life time development that includes the relations of human being and his circumferences. Socialization beings by the birth of child with his family. Than, it develops by his/her circumferences, school, teacher, friends and social communication tools. Schools are the most important institutions that provides the socialization of the children ant the young. Physical education and the sports are also the most important way that provides the socialization. In our study, it is inquired that the effects of the physical education classes applied in the primary and secondary schools. A questionnaire was applied to 7 students which are the students of 160 primary school in the centrum of stanbul ? Tuzla in this inquiry. The data?s obtained from the questionnaire are explained and interpreted by some frequencies and percentages. In our inquiry, it is inquired that the concept of physical education, it?s historical development, it?s arms and benefits, functions of the school in the wholeness of the education, aims of the national education and physical education applications, the concept of socialization, it?s phases, general means and the relation of socialization with education and physical education. Statistical processes of the data?s gained by the students entered the inquiry are done by applying the statistics packet programme of SPSS 10.00 for Windows. 22 questions were asked in this questionnaire which are useful for stabilizing the classes of physical education to the effects of socialization and by the data?s gained at the and of the inquiry, it is determined that the importance of sports activities and education in the socialization of human being.