Bilişim teknolojilerinin kurumsal performansa etkileri
The effecets of information technologies on institutional performance
  1. Tez No: 211733
  2. Yazar: AVNİ ER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GAZİ UÇKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bilisim teknolojisi kısaca bilgisayarlar aracılıgıyla bilgilerin elde edilmesi, islenmesi saklanması ve gerekli yerlere dagıtılması olarak tanımlanabilir. Yeni teknolojilerin sebep oldugu iktisadi ve sosyal degismeler, günümüzde bilgi toplumu adı verilen yeni bir olusumu beraberinde getirmistir. Bilisim teknolojisi alanında yasanan gelismeler birçok sektörde dönüstürücü etkiler yaparken bazı sektörlerin ortadan kalkmasına ve yeni sektörlerin olusmasına neden olmustur. Bilisim teknolojileri yakın zamana kadar genellikle alt kademe ve orta kademe yönetimin rutin islerinde kolaylık saglama görevi üstlenirken, günümüzde özellikle hızlı islemciler, gelisen veri tabanı yazılımları ve internet teknolojisi üst yönetimin stratejik kararları üzerinde önemli bir etki yapmaktadır. Çalısanların egitimi ve deneyimiyle olusturdugu bilgi birikimi transferi son derece zor ve kisiye baglı bir kaynaktır. Bu bilgi birikiminin, kayıt altına alınması özellikle de baskaları tarafından kullanılabilir hale getirilmesi rekabette önemli avantajlar saglamaktadır. Bu avantajı saglamanın anahtarı bilgi yaratma sürecinin yapısallastırılmasıdır. Bilisim teknolojilerinin kurumsal organizasyonlar üzerinde etkisi çok büyüktür. Verimlilik, performans, motivasyon, iletisim vb. bir çok faktörün etkisi bilisim teknolojilerinin organizasyonlarda aktif bir sekilde kullanılmasıyla olumlu yönde artmaktadır. Egitim kurumlarında bilisim teknolojileri yogun olarak kullanılmaktadır. Bu çalısmada ortaögretim kurumlarında bilisim teknolojilerinin kurumsal performansa olan etkisi arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Information technology can be defined as the attainment, processing, saving and distribution of information through computers. Economic and social changes resulting from new technologies carry a new formation known as the information society with them. Developments in information technology have resulted in radical changes in many sectors, whereas they are responsible from the demise or the establishment of some others. Until recently, information technologies have served as a boon to the routine duties of lower and middle echelon executives; however, fast processors, developing database softwares and internet technology today have important effects over strategic decisions of the top management. The transfer of knowledge, composed by the eduaction and experiences of the employees, is extremely difficult and a private resource. It proves beneficial to register this knowledge and especially to open it to the use of others form a competitive point of view. The key to this advantage is the institutionalization of the process of the creation of information. The impact of information technologies on institutional organisations is immense. The effect of many factors such as efficiency, performance, motivation, communicaiton etc. increases in a positive way with the active use of information technology in organisations. Information technologies have been intensively used in educational institutuions. In this study, the effect of information technologies in secondary schools on institutional performance has been explored.