Ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersi müfredatının dini sosyalleşme açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the curriculum of ?religious culture and moral knowledge? courses in the framework of religious socialization
  1. Tez No: 277308
  2. Yazar: HALİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Religion, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Doğduğu andan itibaren etrafındaki insanlara muhtaç bir varlık olan insan zaman içerisinde kendine özgü davranışları öğrenerek hem bireysel hem de toplumsal varlığını gerçekleştirir. Bu anlamda bir toplumsal grubun ya da topluluğun normlarını, törelerini, değerlerini ve inançlarını edindikleri ve kültürün aktarıldığı süreç olarak sosyalleşme eğitimle eş anlamlıdır. Türk Millî Eğitiminin genel amaçları ve temel ilkeleri incelendiğinde öğrencilerin sosyalleşmesine verilen önem görülmektedir. Sosyalleşmenin en önemli etkenlerinden birisi olan yapılandırılmış eğitim kurumlarında yani okullarda din eğitimi ve öğretimini temsil eden din kültürü ve ahlak bilgisi dersi de bireylerin dini sosyalleşmesi açısından çok önemli bir etkendir. Sosyalleşme dolayısıyla da dini sosyalleşme eğitimle eş anlamlı olarak düşünüldüğünde Türk eğitim sistemi içerisinde din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin önemli bir işlevselliğe sahip olduğu ifade edilebilir. Bu çalışmada ortaöğretim 9., 10., 11., ve 12., sınıflarda zorunlu dersler arasında yer alan Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi öğretim programının, dini sosyalleşme açısından, yapısal işlevsel teoriye göre söylem analizi tekniği çerçevesinde değerlendirmesi yapılarak, yapılandırılmış eğitim kurumlarında dini anlamda nasıl bir sosyalleşme hedeflendiği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a social entity humankind is depended on his environment since his birth and the process of his social and individual existence is based on his learning from his early environment. By defining socialization as a progress of acquiring of social norms, customs, values, and beliefs, and of transferring of culture in a social unity or group, socialization is synonym for education. The examination of basic goals and guiding principles of Turkish national education will show us the importance of socialization of students. Schools as structural institutions play an important role in this socialization progress. Religious education in schools is an important element for religious socialization and it takes a place in curriculum as a course titled ?Religious Culture and Moral Knowledge?. By accepting education equal with socialization, and religious socialization; it will be clear that the course of ?Religious Culture and Moral Knowledge? has a significant function in Turkish educational system. In the curriculum of Turkish educational system, the course of ?Religious Culture and Moral Knowledge? is mandatory in high schools, namely, in the 9th, 10th, 11th, and 12th grades. By analyzing the curriculum of ?Religious Culture and Moral Knowledge? courses in the framework of expression analysis method, the content will be evaluated in the context of structural functional theory in terms of religious socialization. The aim of the thesis dissertation is to expose what kind of socialization has been aimed in structural education institutions in terms of religious context.