Ab sürecinde kıbrıs sorunu ve medyanın gündem belirlemedeki etkinliği
Cyprus problematic of turkey in process of European Union and power of media in formulating an agenda
- Tez No: 211738
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GONCA BAYRAKTAR DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalısmasında; insanlığın birbirleri ile arasında iletisim kurmasında önemli bir yer alan ve özel radyo ve televizyonların yasantımıza girmis olduğu 1990'lı yıllardan itibaren medya olarak kullanmaya basladığımız kitle iletisim araçlarının, Türkiye'nin AB sürecinde karsısına çıkartılmakta olan Kıbrıs sorununda etkinliği ele alınmaktadır. Buna göre, Türkiye'nin AB sürecinde önemli bir yol kat ettiği ve üyelik basvurusunun kabul edildiği 1999 Helsinki Zirvesinden sonra medyanın nasıl değistiği, bu değisimde rol oynayan faktörlere atıfla incelenmistir. Dolayısıyla, gündemi AB sürecine yoğunlasmıs olan medyanın bu konuda kamuoyu olusturmadaki etkinliği medyanın kamuoyu olusturma sürecindeki manipülasyon ve propaganda etkinliği açısından analiz edilmistir. Bu çerçevede, medyanın, Türkiye'nin AB sürecinde önüne engel olarak çıkartılan Kıbrıs sorununda kamuoyunu manipüle etme ve propaganda araçlarını kullanarak Hegemonya kurma çabası anlatılmaktadır
Özet (Çeviri)
In this due diligence the mass comminicaiton that has a special place in connecting with humanity and special radio and televisions enter to our life as of the 1990?s they used media to recive priority consideration in the process of turkey's problems with cyprus in the EU. The application for the membership of Turkey in to the EU was accepted in the Helsinki Summit in 1999; Turkey improved itself to try to gain acces in to the EU then the media how to change, factors to play a part in this changing has been research with references. Consequently, the media which is, its agenda intensified to process EU did analysis in this chapter activity of to constute of public opinion, in the process of public opinion propaganda and manuplution. At the this frame, The media is trying to control the public opinoun by using propaganda and manuplution in to the prevention of Turkey's acceptence in to the EU.