Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde çözümlenmesi şart koşulan ?Kıbrıs sorunu? nun Türkiye, Yunanistan, AB ve çevre ülkeler için stratejik önemi
The strategic importance according to Turkey, Greece, EU and the environment countries in the process of Turkey's EU membership solving the terms of conditions 'Cyprus problem'
  1. Tez No: 231583
  2. Yazar: ALPER LAÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde çözümlenmesi şart koşulan ?Kıbrıs sorunu? nun Türkiye, Yunanistan AB ve çevre ülkeler için stratejik önemi tartışılmış ve bu tartışma sonucunda gerçekten Kıbrıs Türkiye için bir sorun mudur? AB'ye üye olabilmek için sorun olarak görülen Kıbrıs Türkiye'nin AB'ne girmesi için gerçek sorun ve bunların doğurduğu sebepleri oluşturmakta mıdır? Bu durumlar ve sorunlar tartışılıp çıkan sonuç tezin sonuç bölümünde savunularak incelenmiş ve açıklanmıştır. Türkiye'de iktidar değişikliği sürecinde Kıbrıs sorunu ile ilgili alınan yollar veya kaybedilen zaman, Kıbrıs AB ilişkileri ve Kıbrıs'ın AB'ye üyeliği, bu üyelik periyodunda GKRK `nin KKTC'den ayrı olarak başvurusu ve AB'nin Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde Kıbrıs'ı sorun ve yaptırım olarak Türkiye'nin önüne koyması ile alevlenen ada'da birlikte yaşayan Rum ve Türk'leri AB'nin kendi elleri ile bölmesi ve neredeyse bu düşmanlığı siyasi açıdan tırmandırması. Bu yıllardır süre gelen Türkiye Cumhuriyeti politikalarında ise Kıbrıs'ı verip kurtulma fikrine sahip parti ve hükümetlerin ne gibi sorunlara yol açtığını ve Türkiye Cumhuriyeti'ne nelere mal olduğu konusu işlenmiş, sonuç olarak da neler kaybettik, neler kazandık, bu yıllar süren sürüncemede ne kadar yol aldık, bunların ülkemize yansımaları. Çarpıcı olarak görülecektir ki Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti için hiçbir zaman bir sorun olmamış özellikle geçen birkaç senede AB tarafından bu konu Türkiye Cumhuriyeti'ni AB'ye alma sürecini uzatmak, AB'ye katılım için Bu stratejik kara parçasından vazgeçme şartını öne çıkarmak ve AB'ye katılma isteğini sorun olarak gördüğü bu konu ile bağdaştırıp Türkiye Cumhuriyeti'nin AB ye katılımını ne kadar istediğini ölçmek, biçmek ve tartmaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis Turkey's EU membership and obligation of required to resolve the“Cyprus problem”of Turkey, and strategic importance for Greece and the Environment countries of the EU were discussed, and As a result of these discussions; is Cyprus really a problem for Turkey? To become a member of the EU as the Cyprus issue, While Turkey entering the EU, is this a real problem and constitute a reason?This situation has been discussed, and at the end of the thesis ; results examined, described by the defense. In this context, the birth of the Cyprus problem, in the process of changing in Government in Turkey regarding the Cyprus problem were discussed ways and is it a waste of time ? Questions were respond. Meanwhile EU relations and EU membership of Cyprus, The membership of South Greek Cyprus in the period of the Turkish Republic of Northern Cyprus' as a separate application from the EU and Turkey's EU membership process of the Cyprus issue, EU blaze with two people living together in same island by his hands with the panel hostility from the political perspective of this situation. For years from this time, Turkish Republic policy is to provide Cyprus with the idea of some governments thought leave the Cyprus and walk away. That is what the Turkish Republic government processed. And what we have lost as a result, what we have gained past last years have received on this road, we mentioned that what they took away from our country/people and they have brought if there is any.