Baykan Sezer ve Niyazi Berkes'in sosyolojik görüşlerinin karşılaştırılması
Comparison of Baykan Sezer and Niyazi Berkes' sociological views
  1. Tez No: 967156
  2. Yazar: MUSTAFA LEVENT DIRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Avrupa'nın toplumsal sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümü amacıyla 19. yy'da ortaya çıkan sosyoloji bilimi Türkiye'de de kısa zamanda kabul görmüş, alanında pek çok sosyoloğun ve araştırmacının yetişmesine yol açmıştır. Çağdaşlaşma, modernleşme, Batıcılaşma, Batılılaşma, Osmanlılık gibi konular ise yerli sosyolojinin araştırdığı önemli konular arasında yer almıştır. Bu konuların çıkış noktası ise“Niçin ve neden geri kaldık, iki yüz yıldır neden bocalıyoruz?”Gibi sorulara cevap aranma çabasıdır. Bu noktada pek çok yerli sosyolog önemli tezler geliştirmiş, tespitlerde bulunmuşlardır. Çünkü modernleşme çabaları toplumsal alan başta olmak üzere pek çok alanda değişim ve dönüşümü zorunlu kılmış, ilerleme ve yeni dünya düzenini yakalama amacı ile çalışmalar yapılmıştır. Baykan Sezer ve Niyazi Berkes Osmanlı ve çağdaşlaşma konusunu merkeze alarak çalışan iki değerli isimdir. Çalışmanın amacı her iki sosyoloğun Osmanlılık ve çağdaşlaşma konularına bakışlarının tespiti ve her iki konuya yaklaşımlarının karşılaştırmalı analizi üzerinedir. Sezer, Osmanlı Devleti'ni Doğu asker devletinin en son ve en güçlü temsilcisi olarak yorumlarken; Berkes Osmanlı'yı“Doğu'ya özgü despotik bir devlet”olarak yorumlamaktadır. Baykan Sezer'in Batıcılaşma, Niyazi Berkes'in Batılılaşma olarak okuduğu konu ise Osmanlı'dan günümüze Türk Devleti'nin geçirdiği modernleşme aşamalarını inceleme amaçlıdır. Baykan Sezer, Çağdaşlaşma konusunu kendi orijinal tezi olan Doğu-Batı Çatışması Kuramı'nı merkeze alarak irdelemiş, Niyazi Berkes ise sekülerizm, çağdaşlaşma, laiklik ve Kemalizm bağlamında incelemiştir. Sezer Batıcılaşma faaliyetlerini“Batıcılaşma siyaseti ile boşuna zaman kaybetmek”olarak yorumlamış, Osmanlı'nın yüzünü yanlış yöne döndüğü tespitinde bulunmuştur. Berkes ise Batılılaşmanın gerçek anlamda başarılamamasının nedenini“kutsal gelenek boyunduruğundan kurtulamamak, gerici ilerici kavgalarının devam etmesi, devrimlerin doğru anlaşılıp uygulanmaması ve kendi mali kaynaklarımızı kullanarak bir ekonomi anlayışı geliştiremememiz”olarak tespit etmiştir.
Özet (Çeviri)
The science of sociology, which emerged in the 19th century with the aim of identifying and solving Europe's social problems, was quickly accepted in Turkey and led to the development of many sociologists and researchers in the field. Topics such as modernization, Westernization, and Ottomanism were among the important subjects researched by local sociology. The starting point for these topics was the effort to find answers to questions such as“Why and how did we fall behind? Why have we been struggling for two hundred years?”At this point, many local sociologists developed important theses and made observations. This is because modernization efforts necessitated change and transformation in many areas, particularly in the social sphere, and studies were conducted with the aim of progress and catching up with the new world order. Baykan Sezer and Niyazi Berkes are two valuable names who worked with a focus on the Ottoman Empire and modernization. The aim of this study is to determine the perspectives of both sociologists on the topics of Ottomanism and modernization and to conduct a comparative analysis of their approaches to both topics. Sezer interprets the Ottoman Empire as the last and most powerful representative of the Eastern military state, while Berkes interprets the Ottomans as a“despotic state peculiar to the East.”The subject that Baykan Sezer reads as Westernization and Niyazi Berkes reads as Westernization aims to examine the stages of modernization that the Turkish State has undergone from the Ottomans to the present day. Baykan Sezer examined the issue of modernization by focusing on his original thesis, the East-West Conflict Theory, while Niyazi Berkes examined it in the context of secularism, modernization, secularism, and Kemalism. Sezer interpreted Westernization activities as“wasting time with Westernization politics”and concluded that the Ottoman Empire had turned its face in the wrong direction. Berkes, on the other hand, identified the reasons for the failure of Westernization in its true sense as“the inability to break free from the yoke of sacred tradition, the continuation of reactionary-progressive conflicts, the failure to correctly understand and implement revolutions, and the inability to develop an economic understanding using our own financial resources.”