Kooperatif genel kurulları ve genel kurul kararlarının iptali
- Tez No: 211763
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde, kooperatiflerde genel kurulun genel kurulun olusumu, toplanması, karar alma ve görüsme usulleri ve genel kurullarda alınan kararlarının iptali konuları incelenmektedir. Tezin amacı, kooperatif genel kurulunun isleyisini, bu isleyis sırasında ortaya çıkan sorunların belirlenmesini ve çözüm önerilerini, genel kurul sıfatıyla toplanan ortakların aldıkları kararların iptali sebeplerini, iptal biçimlerini ve alınan iptal kararının sonuçlarını incelemek ve degerlendirmektir. Cumhuriyetin kuruldugu yıllarda kooperatif tarzı örgütlenmelere daha sık rastlamaktayız. Nitekim Atatürk, Cumhuriyetin kurulus yıllarında kooperatif ortaklıkların kurulmasını desteklemis, hatta kurulan kooperatiflere bizzat ortak olmak suretiyle bu destegini açıkça ortaya koymustur. Ancak kooperatifçilik konusunda bu tarihlerden itibaren saglanan ivme daha sonra korunamamıstır. Mesrutiyet ve Cumhuriyetin ilk yıllarında kooperatif düsüncesinde saglanan gelisimle günümüzdeki durum karsılastırılacak olursa, görece bir gerilemenin söz konusu oldugu ve kooperatiflere gereken önemin verilmedigi söylenebilir. Bununla birlikte kooperatif tipi örgütlenmeler halkımız tarafından yaygın biçimde kullanılmaktadır. Kooperatifin en yetkili organı olan genel kurulun incelenmesi büyük önem arz eder. Bu güne kadar çok degerli bilimsel eserlerde bir bölüm olarak incelenen, ancak müstakil bir çalısma konusu yapılmayan genel kurul ve genel kurul kararlarının iptali bütün yönleriyle ele alınmıstır. Tez bir Giris bölümü ile iki ana bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde kooperatif ve ortak kavramları açıklanmıs konuları ele alınmıs, Birinci bölümde genel kurulun hukuki niteligi açıklanmıs, genel kurulun olusumu toplanma sekil ve kosulları ayrıntılı olarak irdelenmistir. Kooperatif genel kurulunun yetkileri konusu, tamamlayıcı yetkiler de dâhil olmak üzere açıklanmıstır. Daha sonraki kısımda kooperatif genel kurulunun toplanması usulü ve sartları açıklanmıs, toplantıya hazırlık islemleri bu bölümden sonra açıklanmıstır. Hazırlık islemleri ve sonrasında yapılan toplantı ve alınan kararlar açıklanarak bölüm sonlandırılmıstır. +kinci bölümde ise alınan kararlar ve iptal sebepleri ve biçimleri ve iptal davasının sekle ve esasa iliskin sartları ayrıntılı olarak incelenmistir. Tezimizde çalısma konumuzla ilgili doktrin görüslerinin yanı sıra Yargıtay içtihatları da incelenmis ve degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the board meeting, procedure for decision making and negotiation, annulment of board resolutions and constitution of the plenary session in cooperatives. The aim of the thesis consists of making the legal analysis of probable problems that may arise by studying the plenary session, its mechanism and determining the problems arising during operation, the reasons, and ways of annulment of the resolutions of the partners who meet under the title of plenary session. Ataürk substantially supported the establishment of cooperative partnerships, and even showed his support explicitly by becoming a partner to the copperatives established. Atatürk?s partnership certificate has been added as an annex at the end of the thesis. Annex:1). Therefore, we see cooperative-like organizations more often in the early years of the Republic. But the acceleration acquired in the beginning could not be kept later on. It can easily be understood that the necessary importance has not been given on cooperatives, and there has been a state of setback when compared the development obtained in the thought of cooperative during Constitutional monarcy and Republic periods with the situation today. Apart from this general situation, it can be seen that cooperatives which are ways of reaching an available goal from the point of view of our people have still been widespreadly used. Analyzing the plenary session that is the most competent body of the cooperative matters greatly. For this reason, I have tried to study the plenary session and annulment of the resolutions in general which have been analyzed in a chapter and not have been analyzed independently in the works of very esteemed authors.