Sosyal statünün müziksel beğeniye etkileri
Effects of the social status on music likes
  1. Tez No: 211767
  2. Yazar: ÜNAL İMİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURAN SAĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Sosyoloji, Fine Arts, Music, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu arastırmada, toplum içerisinde farklı sosyal statülere sahip olan bireylerin, sahip oldukları sosyal statülerin müziksel begeni ve tercihlerine olan etkileri incelenmistir. Arastırmadaki veriler, kaynak taraması yapılarak ve farklı sosyal statülerdeki bireylere anket uygulanarak elde edilmistir. Bu arastırma, 2006?2007 yıllarında Malatya ilinde bulunan her düzeydeki sosyoekonomik farklılıklar gösteren yasam bölgelerinde yasayan farklı meslek, egitim ve gelir durumuna sahip bireyler üzerinde uygulanmıstır. Bireylerin sosyal statülerine göre müziksel begeni ve tercihleri ile genel olarak müzik sanatına bakıs açılarına yönelik görüsleri degerlendirilmistir. Arastırmada elde edilen veriler SPSS istatistik veri inceleme programı ile degerlendirilerek sonuca ulasılmaya çalısılmıstır. Yapılan arastırmada; Egitim seviyesi yüksek olan bireylerin müziksel begenilerinde daha seçici davrandıkları, bayanların, erkeklere göre popüler müzikleri daha fazla tercih ettikleri ve arabesk müzik dinleyici kitlesinin genel olarak gelir ve egitim seviyesi düsük bireylerden meydana geldigi elde edilen sonuçlardan bazılarıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is researched that people who have different social status in the society and effects of their social status on their music likes and preferences. Datas ın this study were gained by making source research and getting the surveys of the people ın different social status. This sample survey was applied to the people who have different jobs-gains-educations, and who lives in different parts of Malatya in 2006-2007. In this research, likes and preferences of the people who were conducted survey and their point of views on art of music were evaluated. Datas were evaluated by means of SPSS (Statistic Data Search Program). These are the some of the datas gotten as a result of this study. Well-educated ındividuals? music likes are elite. The women sampling surveys like populer music more than men sampling surveys. Arabesk music is being preferred by the people whose education level and gains are low.