Örgütsel hizmet odaklılığın işletme performansı üzerindeki etkisi: Konaklama işletmelerinde bir uygulama
The impact of organizational service orientation on business performance: The case of in the lodging businesses
  1. Tez No: 211768
  2. Yazar: DUYGU EREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH KUŞLUVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalısmanın amacı, konaklama isletmelerinin örgütsel düzeyde ne derece hizmet odaklı olduklarını tespit etmek ve konaklama isletmelerinin örgütsel hizmet odaklılık düzeylerinin isletme performansı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla, konaklama isletmelerinde örgütsel hizmet odaklılığın isletme performansı üzerindeki etkisini belirlemek için bir model önerilmis ve bu model çoklu regresyon analizi ile test edilmistir. Konaklama isletmelerinin örgütsel hizmet odaklılık düzeylerini ve performanslarını ölçmek için daha önce gelistirilen ölçekler kullanılmıstır. Örnekleme yöntemi olarak amaca göre (purposive) örnekleme yöntemi olarak da bilinen yargısal (judgemental) örnekleme yöntemi tercih edilmis ve alan arastırması kapsamına Antalya ilindeki üç, dört ve bes yıldızlı oteller ile dört ve bes yıldızlı tatil köyleri dahil edilmistir. Veriler, konaklama isletmelerinin yöneticilerinden yüzyüze anket yöntemi ile toplanmıstır. Arastırma sonucunda konaklama isletmelerinin örgütsel hizmet odaklılık düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmistir. Ayrıca, örgütsel hizmet odaklılığın konaklama isletmelerinin performansı üzerinde belirleyici etkisi ortaya çıkmıstır. Konaklama isletmelerinin performansını örgütsel hizmet odaklılığın hizmet aksamalarını düzeltme, hizmet aksamalarını önleme, hizmet vizyonu, hizmet teknolojisi, hizmet eğitimi, hizmet liderliği, müsteriye karsı tutum ve davranıs ve hizmet personelinin seçimi boyutlarının etkisi olduğu bulunmustur. Buna karsın, bu çalısmada personel güçlendirme, hizmet standartları iletisimi ve hizmet ödülleri boyutlarının isletme performansı üzerinde etkisi tespit edilememistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the level of organizational service orientation and to investigate the impact of organizational service orientation on the lodging business performance in Turkey. In line with the purpose of the study, a causal model consisting of organizational service orientation as independent variable and business performance as dependent variable was offered and the model was tested with multiple regression analysis. Previously developed scales were employed in order to measure organizational service orientation and lodging business performance. Purposive sampling was used and three, four, five star hotels and four and five star holiday villages in Antalya were included in the field research. Data were gathered from lodging managers with the help of a questionnaire which is conducted face to face. The results of the study show that lodging businesses? managers evaluate themselves in a positive way in relation to organizational service orientation, and perceive their firm as service-oriented. Also, the study points out that organizational service orientation of lodging businesses have significant impacts on business performance. The most important organizational service orientation dimensions affecting business performance are service failure/recovery, service failure prevention, service vision, service technology, service training, customer treatment, servant leadership, selection of service personnel. Empowerment, service rewards and service standards communication do not seem to have an effect on business performance in this study.