Yazılı basında şiddet ve şiddet içerikli haberlerde kadının konumlandırılışı
Violence in print and positioning of the women in the presentation of the news including violence
  1. Tez No: 211769
  2. Yazar: DİLEK ULUSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yazılı basında siddet ve siddet içerikli haber sunumunda kadının konumlandırılısı adlı çalısmamızda, ulusal basında popüler ve fikir gazeteleri olarak nitelendirilen gazetelerin kadına yönelik siddet haberlerine ne oranda ve ne sekilde yer verdigini arastırdık. Popüler gazetelerin fikir gazetelerine oranla siddet içerikli haberlere öncelikli olarak ve daha fazla yer verdigini tespit ettik. Bu tür haberlerde siddete ugrayan kadınların ve siddeti uygulayanların, yaslarını, uyruklarını, medeni durumlarını, egitim düzeylerini ve mesleklerini inceledik. Ayrıca, kadının maruz kaldıgı siddetin nedenlerini, türlerini, hangi ortamda ve kim tarafından gerçeklestirildigini, siddet uygulanırken kullanılan araçları arastırdık. Sonuç itibariyle, son yıllarda ülkemizde egitim düzeyinin yükselmesine ve kadının her alanda erkekle esit düzeyde yer alabilmesine ragmen kadına uygulanan siddetin hala aynı oranda devam ettigini tespit ettik.
Özet (Çeviri)
We researched how and in what ratio the newspapers what are described popular and intellectual newspapers in national pres report news of violence towards the women in our work called violence in print media and positioning of the women in the presentation of the news including violence. We confirmed that popular newspapers report news including violence primarily and instensely compared to intellectual ones. We examined ages, nationailities, marital statuses, educational backgrounds and professions of the woman who experienced violence and, the enforcers of violence. In addition, we researched the reasons, types, enviroment and enforcers of violence, and means while enforcing violence that woman experience. Consequently, we confirmed that the violence applied on women stil continued although, educational level increased and women acted equally with men in any field in our country in recent years.