Womanism vs. feminism
Kadınizm ve feminizmin karşılaştırılması
  1. Tez No: 211781
  2. Yazar: FATMA ESRA GÜZELYAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL UÇELE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bilindigi gibi, feminizm dünya üzerinde birçok insan tarafından kabul gören vebenimsenen bir olgudur. Genellikle, ?kadının erkek karsısındaki savası? olarak bilinmesineragmen, aslında feminizm kadınların erkeklerin de sahip oldugu ekonomik, sosyal ve politikhaklarını kazanma savasıdır. Son zamanlarda, özellikle Sivil Haklar Hareketi'nden sonra,?ırk? kavramı daha çok önem kazanmıs ve bu yönelim insanları ırkla ilgili konularıarastırmaya yöneltmistir. Irk konusu, belirli bir grup insan için, özellikle de siyahlar için,önemli bir hale gelmistir ve siyah kadınlar, artık siyah insanlar ve özellikle siyah kadınlarolarak, özgürlüklerine kavusmak için farklı bir yol seçmeye karar vermislerdir; çünküfeminizm akımı, artık beyaz ırkın kadınlarıyla özdeslesmeye baslamıstır. Sonuç olarak,?kadınizm?(kadın merkezli düsünce), siyah kadın hareketi olarak ortaya çıkmıstır. Bu konuyuincelemek için, bu çalısmada her iki yazarın da birer fikir eseri ve romanı ele alınmıstır. Bueserlerde, feminizm ve kadınizm kavramlarının benzerlikleri ve farklılıkları derinligineincelenmistir ve iki kavramın da birbirine çok yakın özelliklerinin oldugu gözlenmekleberaber tek ayırt edici noktanın ırkçılık oldugu ortaya çıkmıstır. Baska bir deyisle, kadınizmırkçı söyleme daha yakın durur ve bu durus kadınist, yani kadın merkezli düsünceye sahipyazarların eserlerinde kendini sıklıkla gösterir. Kadınizm kavramı, yeni bir olgudur ve dünyaçapında fazla bilinmemektedir; bu yüzden feminizm ve kadınizmin benzerliklerini vefarklılıklarını incelemek ilginç sonuçlar vaat eder. Dolayısıyla bu çalısma, benzer konulardakigelecek incelemelere ısık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
It is generally known that feminism is a well-known term around the world. It isalways called as the ?war of the women against men? but actually, feminism is the war ofwomen to gain some social, political or economical rights alongside men. Recently, especiallyafter the Civil Rights Movement, the issue of ?race? has become important and caused peopledeal with the racial issues. As the issue of ?race? has become significant for certain group ofpeople, especially the black generation, black women have understood that they should followanother way to their liberation as black people, especially as black women; because the term?feminism? has started to refer to the movement of white women. Consequently, the term?womanism? has occurred as the movement of black women. To examine the issue, this studyrecovers the two works of the authors; one is critical and the other one is novel. In theseworks, the similarities and the differences of womanism and feminism are observed deeplyand this observation has been resulted as that both terms include some characteristics whichare very close and the main difference appears in the idea of racism. In other words,womanism gives more importance to white racism and this oppression is reflected in theworks of the authors, who follow the idea of ?womanism?. Womanism is a new word andmost of the people around the world are not familiar with it; so it is interesting to deal with thesimilarities and the differences between womanism and feminism. From this point of view,this study will contribute to future research on similar topics.