Eskişehir'deki Selçuklu eserleri ve kitabeleri
Seljukian work of arts and inscription are formed from chapters of the introduction
  1. Tez No: 211782
  2. Yazar: ABDÜLHAMİT AVCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KERİM TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Eskisehir'deki Selçuklu Eserleri ve Kitabeleri konulu çalısmamız; Giris, Katalog ve Degerlendirme bölümlerinden olusmaktadır. Giris bölümünde; konunun tanımı, amacı ve önemi ile ilgili bilgi verilmekte ve ayrıca Eskisehir'in tarihi hakkında bir kısım bulunmaktadır. Katalog bölümünde; Eskisehir ilindeki Selçuklu eserleri tespit edilerek bu eserler yerlerinde incelenmistir. Bu kısımda bu eserler sınıflandırılarak yapılar hakkında bilgi verilmistir. Degerlendirme bölümünde; kitabeler hakkında bilgi verilmis ve Eskisehir ilinde tespit edilen Selçuklu kitabeleri bu bilgilere göre tasnif edilmistir. Tezin en son kısmında ise kaynakça ve fotograflar bölümüne yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Our work about the Seljukian work of arts and inscription are formed from chapters of the introduction, cataloge and to add a value. The capter of the introduction is formed from; the description of the subject, aim and knowledge about it?s important. The cataloge chapter; The Seljukian Buildings had fixted and it had investigationed at it?s place at Eskeeshehr Administrative Province. Also at this part these buildings were clasified and had given a knowledge about it, and so it?s inscriptions had read. The chapter of to add volue to; had gived a knowledge about the buildings and inscriptions were clasified as to these knowledges. At the last part of the Tesis; the bibliography, photographs and the constructions were placed.