Hastanelerde maliyetleme ve faaliyete dayalı maliyetlemeye ilişkin bir uygulama
Costing in hospitals and an application related with activity based costing
- Tez No: 211786
- Danışmanlar: PROF. DR. MİRAÇ SEMA ÜLKER AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Tez çalısmasının konusunu, hastane isletmelerinde maliyetlendirme yöntemleri ve geleneksel maliyetleme yöntemlerine alternatif olarak gelistirilmis maliyetleme yöntemlerinden birisi olan Faaliyet Dayalı Maliyetleme (Activity Based Costing) yöntemi olusturur. Tezin amacı ise geleneksel maliyetleme yöntemlerinin günümüz ortamında isletmeler açısından uygulanabilirligini inceleyerek, faaliyete dayalı maliyetleme yöntemini uygulamanın gerekliligini açıklamaktır. Ayrıca hastane isletmelerinde departman bazında faaliyete dayalı maliyetleme yöntemini uygulayarak geleneksel sistemle mukayesesini yapmaktır. Bu amaç dogrultusunda, tezin teorik bölümünde literatür taraması yapılmıs, uygulama bölümünde özel bir hastanenin Kardiyo Vasküler Cerrahi (KVC) departmanındaki ameliyat maliyetleri hem geleneksel sisteme göre hem de faaliyete dayalı maliyetleme yöntemine göre hesaplanmıs ve elde edilen sonuçların mukayesesi yapılmıstır. Yapılan çalısma sonucunda; toplam maliyetler içerisinde genel hizmet üretim maliyetlerinin her geçen gün öneminin ve degerinin arttıgı tespit edilmistir. Buna baglı olarak genel hizmet üretim maliyetlerinin mamullere dagıtılmasında dagıtım anahtarı olarak sadece direkt isçilik saatine odaklanmanın yanlıs maliyetlemeye neden olabilecegi ve bu yanlıslıgın faaliyete dayalı maliyetleme yöntemi vasıtasıyla giderilebilecegi sonucuna ulasılmıstır. Faaliyete dayalı maliyetleme yöntemine göre, genel hizmet üretim maliyetlerinin ortaya çıkıs nedeni faaliyetlerdir ve mamuller bu faaliyetleri kullandıkları ölçüde genel hizmet üretim maliyetlerinden pay almalıdırlar.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the costing methods in hospital organizations, especially Activity Based Costing (ABC) method that is one of the costing methods developed as alternative methods to traditional methods. The purpose of the thesis is to try to explain the necessity of using the ABC method by examining the applicability of the traditional costing methods for today organizations. In addition, It is aimed to compare the ABC method with the traditional methods by applying the ABC method in department level in the hospital organizations. For these purposes, after a literature review, the operating costs of the cardiovascular surgical unit of a private hospital were determined by using both the ABC method and the traditional method, and the results were compared. The findings of the study indicate that in the traditional costing method, the importance and proportion of overall production (operation) costs in the total costs have gradually increased. As a result, it can be said that in allocating overall production costs to product (medical surgery), focusing on direct labor hours as an allocation key may cause an incorrect costing and the use of the ABC method can prevent hospital managements from the misallocation problem. According to the ABC method, the reason of the occurrence of overall production costs is operations and a cost allocation should be done for a product at a degree that the operations are used for the product.