205/2 nolu Şanlıurfa şer'iyye sicili (h. 1272-1282/m.1856-1865)
Number of 205/2 Şanliurfa şer?iyye register (h.1272-1282/c.1856-1865)
  1. Tez No: 211787
  2. Yazar: ÖMER CİDE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞEFAETTİN SEVERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 482
Özet
Çalıstıgımız dönem (H.1272-1282/M.1856-1865) yıllarına ait 205 Numaralı Urfa Ser'îyye Sicili'dir. 205 numaralı Urfa Ser'îyye Sicili tek bir sicil olmasına ragmen uzun olmasından dolayı iki kisi tarafından çalısılmıstır. Bizden önce sicilin ilk kısmını Songül KORKMAZ çalıstıgından, karısıklıgı önlemek için, sicili 205/2 olarak adlandırdık. Ser'îyye Sicilleri Osmanlı Tarihi için birinci el kaynaklardır. Tezimizin amacı Osmanlı'nın bir parçası olan Urfa'nın o dönemdeki siyasi, kültürel, ekonomik, sosyal vb. durumunu ortaya çıkarmaktır. Çalısmamızın giris kısmında Osmanlı Devleti'nin hukuku yapısı ve Ser'îyye Sicilleri hakkında bilgi verdik. Tezi 3 bölüme ayırdık. lk bölümü, belge özetleri ve belgelerin transkripsiyonuna kullandık. 2. bölümde ise belgelerde geçen konuları ele aldık. 3. Bölümde ise Urfa hakkında, belgelerden ve baska eserlerden de yararlanarak, bilgi vermeye çalıstık. Tarihi çok eski dönemlere dayanan Urfa, her sehir gibi ülkenin genel durumundan etkilenmistir. Fransız ihtilalinden sonra milliyetçilik akımları baslamıstır. Bu durumdan en fazla imparatorluklar etkilenmistir. Özellikle birçok ırk ve dini toplulugu bünyesinde bulunduran Osmanlı, Balkanlar'da bu ırkçı ayaklanmalarla ugrasmak zorunda kalmıstır. Ancak Urfa'ya baktıgımızda, halkların bir birileriyle ve sistemle barısık yasadıgına sahit olmaktayız. Herkes dini yasantısında serbesttir. Osmanlı, vatandas olarak herkese esit davranmıstır. Geçim kaynagı, tarım ve hayvancılıga baglıydı. El sanatları da geçim kaynakları arsında bulunmaktadır. Ticaret diger bir geçim kaynagı olmustur. Osmanlı Devleti ticareti gelistirmek için, tüccarlara özel imkânlar da saglamıstır.
Özet (Çeviri)
The period we have studied is number 205 Sanlıurfa Ser?iyye register belongs to year of (H.1272-1282/C.1856-1865). Number 205 Sanlıurfa Ser?îyye register in sipete of one register was studied by two person. Songül KORKMAZ studied before me, because of that we called register 205/2 to prevent confusion. Ser?îyye registers are fırst hand origins for Ottoman History. Aim of our thesis is discovering political, cultural, economic, social, another, condition of Urfa which part of Ottoman in this period. Part of entry in our studing we informed about construction?s rights of Ottoman and Ser?îyye registers.We detached thesis 3 parts. We used fırst part for transcription and abstract of documnets. n 2. part as far we took up subjects which pasing in documents. n 3. part we worked to inform about Urfa, utilizing documents and another marks As all cities, Urfa which it?s history is leaning very ancient period, began affected general condition of country. After French?s revolution, nationalism movements had began . Empires the most affected in this condition. Especially Ottoman which shethered a lot of races and reliigious groups had to try to deal this racialist riolings in Balkans. But when we look Urfa we see that ? nations living each ather and system at peace?. Everybady free to livi him religious. Ottoman behaved equivalent for ever citizens. Daily bread, bottomed on cultivation, and stock-breding. Crafts have been among daily bread too. Trade have been another daily bread. Ottoman country, to improve trade, enlisted private possibility for tradesman